הכנסת אישרה: העישון באיצטדיונים ייאסר

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ עדי קול (יש עתיד) לפיה גם אצטדיוני כדורגל והיכלי ספורט ייחשבו למקום ציבורי שהעישון בו אסור, לא לחלוטין, אבל ברוב האזורים. איך הצליחה ח"כ קול במקום שבו כשלו מחוקקים שוב ושוב? אולי דווקא בזכות חוסר הניסיון הפרלמנטרי, היא לא נבהלה מדרך החתחתים והתעקשה

לא ויתרה. ח"כ עדי קול (יח"צ)
לא ויתרה. ח"כ עדי קול (יח"צ)

ח"כ עדי קול כנראה לא חשבה שזה כל כך מסובך. היא כנראה ערכה תחקיר קצר, ראתה שהכנסת הקודמת אישרה שינויים ותוספות לחוק, המצמצמים במידה ניכרת את העישון במקומות ציבוריים וכך בוודאי גילתה שבדיון האחרון בנושא, בשנת 2012 , ביקשו להכניס לחוק גם את אצטדיוני הכדורגל, כך שלא ניתן יהיה לעשן בהם אף על פי שמדובר בשטח פתוח. וועדת העבודה הרווחה והבריאות לא אישרה את הסעיף הזה, הציבור לא מוכן להגבלות כאלה במקומות שאינם סגורים.

ח"כ קול הרימה את הכפפה והגישה היישר ממקומה החמים בתוך הקואליציה, הצעת חוק לאסור את העישון באצטדיוני הכדורגל. יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), שנכח במשחק כדורגל או שניים בחייו, לא האמין שזה קורה לו שוב, הרי רק לפני שנתיים הוא הבהיר לארגוני הבריאות-  לאסור עישון בכדורגל? בישראל? זה לא ריאלי.

ואכן הדרך אל החוק הזה לא הייתה קצרה. הדיון הראשון בהצעה הסתיים בכלל בלי הצבעה כשהתברר שיו"ר הוועדה חשב שמדובר בהצעה להקצאת מקומות מיוחדים עבור לא מעשנים ואת כל שאר המקומות להשאיר כמותרים לעישון.

לאחר מכן  הגיע השינוי. מה קרה מאחורי הקלעים? אנחנו לא יודעים, אבל הדיון הבא כבר הסתיים בכך שהוועדה אישרה את הצעת החוק לקריאה ראשונה ואפילו ח"כ קול בעצמה הרגישה שהיה קצת קל מידי, בתגובה שמסרה אז ל'סמאללה' אמרה שהיא צופה יותר בעיות לקראת קריאה שניה ושלישית.

והיום (ב') הגיע הרגע המיוחל, הצעת החוק עברה במליאת הכנסת קריאה שניה ושלישית.

עישנת? שלם 14 אלף שקל, בעל האצטדיון ישלם עשרות אלפי שקלים

על פי ההצעה ייאסר העישון באצטדיוני ספורט, למעט במקומות שהוקצו למטרה זו על ידי הנהלת האצטדיון,  וזה במקרה שאכן הוקצו. חלוקת האזורים תתבצע כך: שני אזורים נפרדים של מושבים שמספרם לא יעלה על רבע ממספר המושבים באצטדיון כולו יוקצו למעשנים וחדר נפרד לחלוטין, ששטחו לא יעלה על רבע מהשטח שהוקצה לציבור להמתנה בהפסקות – יוקצה למעשנים, השאר – אזורים ללא עישון על פי ספר החוקים של מדינת ישראל.

מי שיעשן במקום אסור באצטדיון  עלול להיקנס בלא פחות מ-1,000 שקלים ואם יוגש נגדו כתב אישום, עשוי הקנס לעמוד על 14,400  שקלים. בעלי אצטדיונים שיעשנו בתחומם ייקנסו ב-75,300 שקלים. הרשויות המקומיות שבתחומן נמצאים האצטדיונים הללו – הן שיפקחו על האיסור.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרתה של הצעת חוק זו היא למנוע סבל מצד הצופים במשחקי ספורט. החוק הקיים למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, התשמ"ג–1983, איננו אוסר על עישון  ביציעי מגרשי ספורט, על אף העובדה שיש בכך כדי לגרום לסבל רב מצד השוהים במגרשים. על כן, מוצע לאסור עישון גם במקומות אלו ובכך למנוע עישון פסיבי, הפוגע בבריאות של הצופים הנמצאים במקומות אלו."

ח"כ עדי קול אמרה היום: "ההצעה הזו נולדה מפניית ציבור של נער שביקש ללכת לכדורגל מבלי להסריח מסיגריות".  היא הוסיפה בחיוך "אין עישון במגרשים ברחבי העולם ואם לא יעשנו בישראל כמו שלא מעשנים במונדיאל, אולי גם רמת הכדורגל תהיה כמו במונדיאל".

Share This:

כתיבת תגובה

Top