2014: למה המדינה עדיין מונעת פיצויים מנפגעי גזזת?

מיהם בעצם נפגעי הגזזת? ילדים שעלו לארץ בשנות ה-50 והמדינה – מבועתת מפני התפשטות המחלה – העבירה אותם סדרת הקרנות בראש. מאוחר יותר התברר הנזק העצום שנגרם להם והמדינה נאלצה לשלם פיצויים. הבעיה היא שהנפגעים מקבלים פיצוי רק אם הנזק שנגרם להם מופיע ברשימת נזקים שנקבעה לפני 20 שנה. כל המחקרים של השנים האחרונות לא מובאים בחשבון. במקרה של עזיזה כהן (70) ההקרנות  גרמו לה לאפילפסיה ולגידול במוח שהוכח רפואית שנגרם מההקרנות הללו, אבל משרד הבריאות מסרב לאשר לה פיצויים 

מאוכזבת מהמדינה. עזיזה כהן (צילום: באדיבות המשפחה)
מאוכזבת מהמדינה. עזיזה כהן (צילום: באדיבות המשפחה)

היא עלתה לארץ מלוב, ילדה בריאה ושמחה אבל מכיוון שגדלה בלוב ולא באירופה המדינה ראתה בה מעין פצצת זמן מהלכת. יום אחד היא תדביק את הילדים האחרים במחלה שהביאה איתה מלוב. כדי להקדים "תרופה" למכה התורנית  – הגזזת – עזיזה נלקחה באמצע יום לימודים להקרנות בראשה, מאז היא חולה.

עזיזה ובני משפחתה פנו  ללחצן המצוקה של סמאללה – כמעט כל החיים שלה, כששואלים אותה מה שלומה או איך היא מרגישה, התשובה לא חיובית, בלשון המעטה.  אני תפסתי אותה ב"יום טוב" וזכיתי לשמוע את התשובה המקבילה ל"הכל בסדר" של אנשים בריאים:

מה שלומך עזיזה, איך את מרגישה?

"הראש כואב לי ויש לי צפצופים באוזניים, אני ממתינה לתור ל MRI"

ממתי הצפצופים האלה באוזניים?

"מהזמן האחרון, אני מחלימה מניתוח שעשיתי בראש כדי להוציא גידול. לקח המון זמן לשכנע אותי לעשות את הניתוח הזה ועכשיו גם הכאבים האלה.."

בנוסף על האפילפסיה, בעצם כבר שנים את סובלת נכון? מתי זה התחיל?

"הייתי בת 7 ילדה בבית ספר. לקחו את כולנו מבית הספר לאיזה מקום ועשו לנו קרחת ושעווה ואז עשו לנו הקרנות ומאז לא הרגשתי טוב ואחר כך חליתי באפילפסיה ועברתי ניתוח בראש ומאז אני במעקב. העורך דין שלי לקח את כל הבדיקות שלי לוועדת הבדיקה של משרד הבריאות. לא שילמו לי שום דבר והלכתי כמה פעמים לוועדות האלה. יש לי שכן טריפוליטאי שעבר את אותו הדבר שאני עברתי וקיבל כסף פיצוי מהמדינה"

למה? לא מכירים בזכותך לפיצוי כנפגעת גזזת?

"הם לא מכירים בגידול שלי כגידול שנגרם מההקרנות שלהם ואין לי איפה לערער על ההחלטה שלהם. היינו עולים חדשים, היינו ילדים, באנו לארץ ישראל, אני מאוד מאוכזבת מהמדינה, אחרי כל הסבל והמחלות, אחרי שכפו עלינו את ההקרנות הללו

יש אנשים שקיבלו 50-60  אלף שקל. אני לא קיבלתי כלום רק מטרטרים אותי הלוך וחזור לוועדות בדיקה שלהם ובסוף אומרים שזה לא נגרם מהם והם לא לוקחים אחריות.

בסיפור של עזיזה יש כמה בעיות: קודם כל המדינה היא שגרמה לנזקים והיא שבוחנת אם מגיע לנפגעיה פיצוי ממנה – מה שמסביר באופן אוטומטי כל סירוב לקבל אחריות על נזק שנגרם להם. אבל זאת לא הבעיה היחידה, בבואו להכריע בסוגיות של פיצויים, משרד הבריאות נצמד לרשימת גידולים ונזקים רפןאיים שגובשה לפני 20 שנה ומאז לא עודכנה, בינתיים מחקרים חדשים מוכיחים שאנשים שהגידול שלהם לא נמצא ברשימה – אכן זכאים למעשה לפיצוי. בינתיים ה"ילדים" הללו מזדקנים והפיצוי עדיין לא נראה באופק.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

על פי חוק הגזזת תביעות שהוגשו נבחנות על ידי ועדות רפואיות אשר הינן עצמאיות ובלתי תלויות. מפאת חסיון רפואי לא ניתן להתייחס למקרה הספציפי מאחר והינו כולל פרטים רפואיים. החוק מאפשר לערער על כל החלטה.

 עו"ד תומר בכר, המייצג את עזיזה כהן, מגיב לדברי משרד הבריאות:

עם כל הכבוד לתגובת משרד הבריאות, הרי ברור לכל מי שקורא אותה שהיא אינה עוסקת בהתמודדות עם המצב שנור, אלא רק מפנה לחוק (הבעייתי מאד) הקיים כיום.

החוק, אשר חוקק בשנת 1995, קובע רשימה סגורה של מחלות אשר מי שסובל מהן, והוכר ככזה שעבר את טיפולי ההקרנות כנגד מחלת הגזזת בשנים הרלוונטיות, יוכל לקבל פיצוי בהתאם לגובה הנכות שתיקבע לו ע"י ועדה רפואית.

 הגידול שממנו סובלת הגב' אכן אינו מנוי ברשימת המחלות והגידולים הקבועה בחוק. אולם ב-19 השנים שעברו מאז שחוקק החוק, נערכו עוד אין ספור מחקרים רפואיים בתחום, אשר מהם עולה באופן ברור שקיים קשר בין אותו סוג של גידול ממנו סובלת הגב' ובין אותן הקרנות כנגד מחלת הגזזת אותן עברה. אנו מחזיקים בחוות דעת רפואית של נוירוכירורג מומחה אשר קבע באופן חד משמעי שהגידול נגרם בעקבות אותן הקרנות.

לא ברור מדוע אם כן המחוקק, במשך כל כך הרבה זמן, אינו מתקן ומעדכן את רשימת המחלות הקבועה בחוק כך שתכלול גם את אותן מחלות שכיום ברור שקשורות לאותן הקרנות שעברו הנפגעים.

 מצב זה גורם לכך שנפגעים רבים אשר סובלים ממחלות בעקבות ההקרנות שעברו, אינם מקבלים כל פיצוי מהמדינה. למרבה הצער מדובר במקרים קשים ביותר של נפגעים הסובלים מנכויות גבוהות במיוחד.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top