רוצים שהילד יאכל בריא? התחילו מוקדם ואל תתייאשו

ילדים יכולים ללמוד לאכול ירקות חדשים אם מציעים להם אותם באופן קבוע לפני גיל שנתיים, כך על פי מחקר חדש. המחקר גילה שגם התינוקות הבררנים ביותר יאהבו ירקות אם רק יציגו להם ירקות 5-10 פעמים

הם יכולים לאהוב ירקות, הכל תלוי בהתמדה שלנו (shutterstock)
הם יכולים לאהוב ירקות, הכל תלוי בהתמדה שלנו (shutterstock)

צוות המחקר נתן פירה ארטישוק ל332 ילדים בגילאי ארבעה ו38 חודשים מבריטניה, צרפת ודנמרק. אחד מכל חמש פינה את הצלחות שלהם ואילו 40% למדו לחבב ארטישוק.

המחקר גם הפיג את המיתוס הפופולרי שצריך להסוות טעמי ירקות בצורה של כל מיני מאכלים שילדים אוהבים – על מנת שהילדים יאכלו אותם.

במהלך המחקר, כל ילד קיבל בי5 ל – 10 מנות של לפחות  100 גרם של  פירה ארטישוק.

פרופ' מריון התרינגטון, מחבר המחקר, מהמכון למדעי פסיכולוגיה באוניברסיטת לידס, אמר שזה היה מכיוון שילדים הופכים לבררנים בגיל מסוים.

פרופ' התרינגטון אמר ל -BBC "אם הם מתחת לגיל שנתיים, הם יאכלו ירקות חדשים משום שהם נוטים להיות מוכנים ופתוחים לחוויות חדשות, אחרי 24 חודשים, הילדים הופכים לסרבנים סדרתיים והם מסרבים  לנסות דברים חדשים ומתחילים לדחות מזונות – גם את אלה שהם אהבו בעבר".

הממצאים הראו שרוב הילדים שהשתתפו במחקר (40%)  הפכו ל"למדנים", שאכלו יותר ארטישוק לאורך זמן. 21%  צרכו יותר משלושה רבעים ממה שהוגש להם בכל זמן ותויגו  בידי החוקרים "מנקי צלחות".

16% מהילדים הוגדרו "הלא-אוכלים", כי הם אכלו פחות מ-10 גרם גם כאשר הוצע להם המזון בפעם החמישית, יתר הילדים לא השתייכו לשום קבוצה.

פרופ' התרינגטון אמרשהמחקר שפורסם בכתב העת PLoS ONE ומומן בידי האיחוד האירופי, מציע טיפ יקר להורים שרוצים לעודד תזונה בריאה בילדיהם: "אם אתה רוצה לעודד את הילדים לאכול ירקות, ודא שאתה מתחיל מוקדם ולעתים קרובות. גם אם הילד שלך הוא בררן או לא אוהב ירקות, המחקר שלנו מראה כי 5 עד 10 חשיפות יעשו את העבודה".

החוקרים בחרו בפירה ארטישוק במחקר, משום שמדובר בירק שהורים תייגו כבעל הסבירות הנמוכה ביותר שיבשלו לילדיהם.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top