מדענים מזהירים מפני קדחת הדנגי במונדיאל בברזיל

מדענים פיתחו "מערכת התראה מוקדמת" כדי להתריע מבעוד מועד  בפני הרשויות לגבי הסיכון של התפרצויות קדחת הדנגי בברזיל במהלך משחקי המונדיאל הקרבים. האנליזה שלהם מצביעה על סיכון גבוה מספיק כדי להצדיק אזהרת כוננות גבוהה בשלושה מקומות – נטאל, פורטלזה ורסיפה

איצטדיון פרנמבוקו ברסיפה, ברזיל - אחד האזורים בסיכון גבוה להתפרצות קדחת הדנגה
איצטדיון פרנמבוקו ברסיפה, ברזיל – אחד האזורים בסיכון גבוה להתפרצות קדחת הדנגי

קדחת? מה אנחנו בתנ"ך? אז זהו, שאת הנגיף הזה לא מעניין התאריך. הוא מעוניין להתפשט כמה שיותר והוא עושה זאת בהצלחה באמצעות יתושים.

כמיליון אוהדים צפויים לנסוע בחודשים יוני -יולי הקרובים  ל12 הערים הברזילאיות המארחות את המשחקים במהלך המונדיאל (גביע העולם בכדורגל). רבים מהם מוטרדים אולי מסוגיית האבטחה במקום, אבל אינם מודעים לסכנות הבריאותיות הכרוחות בנסיעה שכזאת.

הדיווחים מצביעים על ברזיל כמדינה שבה נרשמו הכי הרבה מקרים של הידבקות בקדחת הדנגי בין השנים 2,000 – 2,013 כתוצאה מעקיצות יתושים, יותר מ-7 מיליון מקרים דווחו בתקופה הזאת.

קדחת הדנגי היא מחלת זיהום נגיפית המועברת מאדם לאדם באמצעות יתושים. מדובר במחלה המהווה סכנת חיים ממשית לנדבקים בה ונכון להיום אין חיסון או תרופה למניעתה או לטיפול בה. הדרך היחידה "להתחסן" מפני הנגיף היא פשוט להימנע מעקיצת יתושים, או לחלופין לחסל אוכלוסיות יתושים באזורים מיושבים.

הדרכים להתמודד עם התופעה הן מגוונות, ניתן לפזר מסכים (שיימשכו את היתושים אליהם), אפשר להשתמש בחומרי הדברה או להפעיל מיזוג אויר במקומות מקורים.

מערכת ההתראה המוקדמת שפיתחו המדענים ותוצאות האנליזה שלה פורסמו בכתב העת הרפואי  The  Lancet Infectious Diseases  –  מכסה 553 תת-אזורים בברזיל. צוות החוקרים בחן נתוני גשם וטמפרטורות בין השנים 1981-2013 וכן נתוני צפיפות אוכלוסין וגובה הסיכון להידבקות או התפרצות קדחת דנגי וגילו שהוא נמוך בברזיליה, קויאבה, קוריטיבה, פורטו אלגרה וסאו פאולו.

עם זאת , הם צופים כי יש סיכוי שהסיכון להתפרצות קדחת הדנגי  עולה על הרמות הבינוניות בריו דה ז'נרו, בלו הוריזונטה ובסלבדורומנאוס. שלוש הערים עם הסיכון הגדול ביותר הן נטאל, פורטלזה ורסיפה.

הסכנה: התפשטות הקדחת בכל העולם

עקיצת יתוש - סכנת הידבקות בקדחת בכל העולם (אילוסטרציה)
עקיצת יתוש – סכנת הידבקות בקדחת בכל העולם (אילוסטרציה)

ד"ר רייצ'ל לואו ממכון קטלאנית למדעי האקלים בברצלונה, ספרד, שהובילה את המחקר, אמרה ל BBC: "החששות האחרונים על קדחת דנגי בברזיל במהלך משחקי המונדיאל עלו לכותרות דרמטיות, אך הערכות אלה היו מבוססות אך ורק על ממוצעים של מקרי ההידבקות בקדחת הדנגי בעבר. האפשרות של התפרצות גדולה במהלך המשחקים, עשויה להביא להידבקותם של המבקרים ולהתפשט הלאה בעולם כשאלה יחזרו לארצות  המוצא שלהם. אבל האפשרות הזאת  תלויה בשילוב של גורמים רבים ובהם מספר גדול של יתושים, אוכלוסייה רגישה ושיעור גבוה של  קשר בין יתושים לבני אדם".

לדברי החוקרים,  הערכות מוקדמותת של הסיכון להתפרצות הנגיף מקנה לרשויות המקומיות בברזיל יכולת לתכנן מראש וזו יכולה לספק להם את הזמן הנחוץ כדי ליישם צעדים ולהפחית או לבודד מגפות באזורים שלהם באמצעות התמודדות עם אוכלוסיות היתושים שם.

מטיילים שחוזרים ממשחקי המונדיאל צריכים להיות מודעים לתסמינים שהמחלה גורמת להם ולפנות מיד לקבלת טיפול רפואי.

מה עושה הקדחת הזאת?

המתבטאת בתחילה בעלייה פתאומית בחום, כאב ראש, סחרחורות, כאבים עזים בשרירים ובפרקים וכעבור שלושה או ארבעה ימים מופיעה פריחה מיוחדת המכונה "פריחת הדנגי" המתאפיינת בדימום נקודתי בצבע אדום מבריק בבית החזה ובגפיים התחתונות.

הפריחהעלולה להופיע גם דלקת קיבה המלווה בכאבי בטן, שלשולים בחילות, והקאותובחוסר תיאבון.

כאשר המחלה מתפרצת בגוף היא תוקפת את טסיות הדם, אותו חלק האחראי על קרישת הדם. לכן עורכים מעקב צמוד אחר החולים כדי לוודא שמצב טסיות הדם בגוף לא מגיע לרמות נמוכות מדי. בזמן המחלה עלולים החולים לדמם מחלל הפה, מהאוזניים ומהעיניים. לכן גם מופיעה הפריחה הידועה, שהיא למעשה קרישי דם קטנים שנוצרים על פני העור (עדות להתקדמות הנגיף). קדחת הדנגי היא מחלה מסכנת חיים, שאין לה תרופה ואחוז התמותה ממנה עומד על 2.5%, ראו הוזהרתם.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top