היום: עיצומים בהדסה

עובדי בתי החולים של הדסה יקיימו היום (ד') עיצומים והפעילות בבית החולים תשובש במחאה על כך שהמדינה הוסיפה דרישות לשינויים בהסכם שהגישו הנאמנים לבית המשפט, ובשינויים הללו לטענתם ישנה חריגה מההסכמות עימם

מה יהיה בסוף? הדסה (צילום ארכיון: כרמית ראובן)
מה יהיה בסוף? הדסה (צילום ארכיון: כרמית ראובן)

העניינים בהדסה מוסיפים להסתבך: בהודעה שפרסמה ההסתדרות נכתב כי "למרות שההסתדרות הגיעה להסכמות עם ד״ר אביגדור קפלן ונאמני בית החולים, באשר לסוגיות הקשורות לעובדי המנהל והמשק והאחיות בהדסה, אנשי האוצר חזרו בהם מהסיכומים שהושגו בשבועות האחרונים.

כתוצאה עובדי המוסד הרפואי יחלו בצעדים ארגוניים. בשעה 11:00 תתקיימנה אספות אזהרה/הסברה. אם המצב לא ישתנה וההסכמים לא יכובדו, בהמשך השבוע צפויים העובדים להחריף את צעדיהם".

 יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, מסר ש ״הצלת הדסה היא מעל הכול. על האוצר להשכיל שיש לכבד הסכמים. העובדים נתנו ויתנו, בהבנה ותוך ויתורים כואבים, על מנת להציל את המרכז הרפואי. לא ניתן להדסה להגיע לידי פירוק״.

 מחר (ה') צפויה להתקיים אסיפת הנושים הגורלית ובינתיים, גם הרופאים מאיימים. לא בעיצומים חלילה, אבל בעזיבת בית החולים אם יחלו בו הליכי פירוק. לדברי יו"ר ועד הרופאים הבכירים בבית החולים, ד"ר שגית ארבל-אלון "לא נעבוד בבית החולים בתור רופאים מפוטרים, נעזוב באותו הרגע".

אחד השלטים בהפגנת העובדים בהדסה, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
אחד השלטים בהפגנת העובדים בהדסה, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

הרופאים הביעו בתחילת השבוע את אכזבתם מהסדר ההבראה שהגישו הנאמנים לבית המשפט. לדברי יו"ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה, פרופ' דרור מבורך, "אחרי שכבר כמעט הגענו להסכמה על כלל הסעיפים, הגיעה המדינה וטרפה את הקלפים. הנאמנים הגישו הסדר חד- צדדי לבית המשפט, זהו הסכם גרוע שלא נוכל להסכים לו".

מאוחר יותר התברר שגם המדינה אינה מקבלת את ההסדר שהוגש לבית המשפט ושגם הם מעוניינים להכניס בו שינויים, כשהעיקרי שבהם הוא הכנסת חשב מלווה להדסה, שיפקח על התנהלותו הכלכלית ליציאה מהגירעון ויוודא שהמשבר הנוכחי לא יחזור על עצמו. בהנהלת הדסה מתנגדים לדרישה הזו.

דרישה נוספת של המדינה היא שהכספים שהעובדים "תורמים" משכרם ומתנאי ההעסקה שלהם", שהוסכם לבסוף שהם יהוו הלוואה שתוחזר מאוחר יותר בידי המדינה, יוחזרו רק בתנאי שתהיה עמידה ביעדים. כלומר, אם כל העסק יקרוס, המדינה לא תהיה חייבת לעובדים את אותם כספים.

אף על פי שבית החולים הדסה נמצא במסלול האצה לעבר הפירוק, אין אמרה יותר נכונה לגביו מזו האמריקנית – זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה. הגברת השמנה היא במקרה הזה אסיפת הנושים, שם יוחלט אם לקבל את הסדר הנאמנים או ללכת לפירוק, אבל אפשרות ג' שבמסגרתה הנאמנים יפנו שוב לבית המשפט לבקש הארכת זמן – מסתמנת כסבירה ביותר.

Share This:

כתיבת תגובה

Top