הדסה: הנאמנים הגישו מתווה הבראה, הרופאים מתנגדים

תם אך לא נשלם: המשא ומתן בהדסה לא צלח, הרופאים נותרו בעמדותיהם, אבל הנהלת בית החולים הצליחה להגיע להסכמות עם המדינה ובמהלך הלילה הגישו נאמני בית המשפט מתווה להבראת בית החולים הקורס, שגיבשו בעצמם – כעת המתווה בדרכו לאסיפת הנושים, שם יוחלט אם לקבלו או ללכת לפירוק

מסדרונות הדסה (צילום: כרמית ראובן)
מסדרונות הדסה (צילום: כרמית ראובן)

נגמר הזמן ונגמרו כל הארכות הזמן. בהיעדר תכנית הבראה מוסכמת על כל הצדדים ועם תום תקופת הקפאת ההליכים, בית המשפט קיבל הלילה (ו') את מתווה ההבראה שמכתיבים נאמניו לטיפול במשבר – עורכי הדין אשר אקסלרוד וליפא מאיר.

במסגרת המתווה שהוגש, המדינה וארגון נשות הדסה הסכימו להשקיע ביחד כמעט 3 מיליארד שקל בבית החולים בשבע השנים הקרובות, ההשקעה הזאת תתחלק שווה בשווה ביניהם כאשר שני הצדדים לא מעוניינים לשקול אפשרות של פירוק או הלאמת בית החולים.

ביום שלישי הקרוב יתקיימו אסיפות הנושים והם אלה שיצטרכו לאשר או לא לאשר את המתווה. אם התכנית תאושר – היא תצא לדרך באופן מיידי, ואם תידחה – בית החולים יעבור למצב של פירוק.

במסגרת התכנית, שגובשה בעיקר בהסכמות בין המדינה להנהלת הדסה, יפוטרו כ-300 עובדי בית החולים ובכללם גם רופאים, ושכרם של הנותרים בהדסה יקוצץ ולא יוחזר להם מאוחר יותר, זהו למעשה סלע המחלוקת העיקרי בין הרופאים ובין המדינה וההנהלה.

עוד הוחלט שבמסגרת תכנית ההבראה יקטן חלקם של הרופאים ברווחי השר"פ (שרותי הרפואה הפרטיים) שמתבצעים בבית החולים ויגדל חלקו של בית החולים ברווחים אלה לכדי 30% מהרווחים.

הרופאים מתנגדים

"לא נחתום על ההסכם" ד"ר שגית ארבל אלון ויתר הרופאים אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (ארכיון)
"לא נחתום על ההסכם" ד"ר שגית ארבל אלון ויתר הרופאים אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (ארכיון)

בוועד רופאי הדסה אמרו הבוקר כי הרופאים יתנגדו לתכנית ההבראה משום שלדבריהם, לא ייתכן שהצלת בית החולים תבוא משכרם שלהם, בלי להתחייב לכך שכאשר בית החולים יעמוד בחזרה על רגליו – יוחזר להם כספם.

כעת שבה האפשרות שהרופאים ישביתו את בית החולים או יתנגדו להסכם באסיפות הנושים ואם בשל כך לא תתקבל הסכמה, בית החולים צפוי ללכת לקראת להליכי פירוק.

בראיון לגלי צה"ל אמרה יו"ר ועד הרופאים הבכירים, ד"ר שגית ארבל אלון "אנחנו לא נוכל לחתום על הסכם שיגרום לפירוק של ההון האנושי ולבריחה של טובי הרופאים מהדסה תמורת ההצלה הכלכלית שלו. הבקשות שמתבקשות עשויות לחסל את הרפואה המצויית  שנותנים היום בהדסה, אנחנו נגן על אופייה של הדסה, על מהותה".

מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן אמר בתגובה "להערכתי הרופאים יוצאים מחוזקים מההסכם הזה, הם צריכים לקרוא אותו במשקפיים האלה, אני מנסה לשכנע כל אחד מהם שלמעשה זה הסכם טוב לכולם לא פחות מאשר לארגון כולו ולכן אם אכן הם חלילה יתנגדו לתכנית, אני חושב שמצבה של הדסה יהיה רע מאוד

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top