למה לא להוריד את מחירי הבשר והגבינות?

משרד האוצר פרסם אתמול (א') הודעה לפיה הממשלה אישרה את המלצות הצוות להורדת מחירי הבשר והחלב והחליטה לבטל את המכס על ייבוא מוצרים אלה לארץ. לא הרבה זמן לאחר מכן הגיעה הודעה לפיה ראש הממשלה מעכב את ההחלטה הזאת מתוך "התחשבות בזכויות בעלי החיים".  גם אם בעלי החיים לא מעניינים אותנו, הבריאות שלנו מושפעת מהחלטות כאלה. בשר וגבינות בזול עלולים לעלות לנו ביוקר

ירידת מחירי הבשר תעלה לנו בבריאות (shutterstock)
ירידת מחירי הבשר תעלה לנו בבריאות (shutterstock)

יכול להיות שמדובר בספין תקשורתי של ראש הממשלה, המנסה לקרוץ לעבר ארגוני זכויות בעלי החיים, אבל זה לא משנה. הספין התקשורתי הזה עלול לקבוע לא מעט גורלות, לא רק של בעלי חיים, גם של בני אדם, של תקציבים ושל מערכת בריאות שגם ככה לא עומדת בעומס.

הצוות להורדת מחירי הבשר והחלב בראשות מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן החליט להוריד את המכס על המוצרים המיובאים. בהודעה שפורסמה אתמול נכתב: "שוק הבשר ו – 20% ממוצרי החלב יפתחו ליבוא מחו"ל  יבוטל המכס על ייבוא עגלים, תיפתח מכסה משמעותית פטורה ממכס לייבוא בשר טרי,  ויפתחו מכסות ייבוא פטורות ממכס בגבינות קשות, יוגורט ושמנת בהיקף של אלפי טונות בשנה"

שר האוצר, יאיר לפיד, המבקש להצטייר כמגן מעמד הביניים, מתייחס להחלטה הזאת כמוצא שלל רב  ואומר "אישור המלצות צוות אנדורן להורדת מחירי החלב והבשר הוא צעד נוסף כחלק מהמחויבות שלנו לטפל בשוק המזון, המטרה שלנו היא להוריד את יוקר המחיה בישראל ולהקל על מעמד הביניים. פתיחת שווקים אלו ליבוא תביא להגברת התחרות ולהורדת מחירים של המוצרים שמהווים רכיב הוצאה משמעותי בהוצאות משק הבית". 

בין הצעדים הכלולים בהחלטה: ביטול המכס על ייבוא עגלים ופתיחת מכסה משמעותית פטורה ממכס לייבוא בשר טרי, פתיחת מכסות ייבוא פטורות ממכס בגבינות קשות, יוגורט ושמנת בהיקף של אלפי טונות בשנה, המהוות כ-20% מסך הצריכה של מוצרים אלה בשוק החלב.

עוד נכתב בהודעת האוצר ש"הצוות בחר להתמקד במוצרי חלב ובשר המהווים למעלה מ-17% מהוצאות משפחה על מזון שעומדות על כ-2,251 ₪ בממוצע חודשי. שווקים אלה מאופיינים במחירים גבוהים ביחס לעולם אשר נובעים מכשלי שוק, ממכסי יבוא ומדרישות רגולטוריות כגון כשרות ובהיעדר תחרות במספר מקטעים המרכיבים את שרשרת הייצור של חלב ובשר בקר. הצוות ביצע עבודת מטה נרחבת שרוכזה ע"י אגף התקציבים במשרד אוצר, במסגרתה נפגש עם גורמים רבים מהתעשייה והמשק.

 בתחום בשר הבקר, החליט הצוות על ביטול המכס על ייבוא עגלים, לרבות עגלים שמשקלם עולה על 250 ק"ג. כמו כן, תיפתח מכסה פטורה ממכס (0%) בהיקף של 5,700 טון לייבוא בשר בקר טרי. בנוסף, נמצא כי אין מידע מספק לצרכנים מצד רשתות השיווק בנוגע לאבחנה בין בשר טרי ובשר קפוא שהופשר המכונה לעיתים – בשר מיושן. על כן, יקודמו תקנות לגבי סימון הבשר הנמכר ברשתות תוך אבחנה בין קפוא לטרי בכדי לעודד את התחרות במקטע זה ולהגן על הצרכנים מהטעיה. המהלך ילווה בתמיכה של כ-25 מיליון ש"ח בשנה לענף הבקר במרעה והסברה בנושא ההבדלים בין שיווק בשר טרי לקפוא, ויוקצה תקציב נוסף של 45 מיליון ₪ לתמיכה בענף המפטמות על מנת לאפשר להן להסתגל לשינויים בשוק".

"בתחום החלב", כך נמסר, "בוצעה השוואה מקיפה של מחירים ברחבי העולם ונבחנו מאפייני משק החלב במדינות רבות. מהנתונים עולה כי מחירי מוצרי החלב בארץ גבוהים בעשרות אחוזים מהממוצע ביחס למדינות  ה-OECD, בעיקר בשל היעדר תחרות על המחיר לצרכן מצד המחלבות הגדולות ועלות דרישות הכשרות, כך גם במוצרים המפוקחים.

 הצוות החליט על פתיחת מכסות ייבוא פטורות ממכס (0%) בהיקפים משמעותיים למגוון מוצרי חלב המהוות כ-20% מסך הצריכה של מוצרים אלה בשוק החלב: למעלה מ – 6,500 טון גבינות קשות, 1,250 טון חמאה ושמנת ו-1,500 טון יוגורט. בנוסף, יגובשו נהלים חדשים לחלוקת המכסות הפטורות ממכס במטרה להגדיל את יעילות ההקצאה, בין היתר בכדי להבטיח כי ביטול המכס יוביל להוזלת המחירים לצרכן. כמו כן, תופעל תכנית ייעודית לתמיכה במחלבות קטנות אשר יגדילו את נתח השוק שלהן ואת מגוון המוצרים שהן מייצרות במטרה להגביר את התחרות בשוק המקומי. המהלך ילווה בהשקעה של 65 מיליון ש"ח לטובת התאמת רפתות לתקני איכות סביבה ולהגברת היעילות בתחום.

בנוסף, יגובש מנגנון חדש לחלוקת מכסות בכדי להבטיח שההטבה אכן תגיע לצרכן, ותעודד הבאת מוצרים זולים יותר לצרכן הסופי. ינקטו צעדים להגברת התחרות בשוק המקומי הכוללים מסלול תמיכה, שיופעל על ידי משרד הכלכלה, במחלבות מקומיות אשר יגדילו את היקף ומגוון המוצרים שהן מייצרות ותינתן תמיכה להתייעלות במגזר החקלאי".

"חציית קו אדום של היגיון בריאותי"

איכלו מזונות מן הצומח ותחסכו מחלות וכסף (shutterstock)
איכלו מזונות מן הצומח ותחסכו מחלות וכסף (shutterstock)

לד"ר מיכאל ויינפאס, מומחה לרפואת משפחה ולרפואה טבעית יש מה להגיד על ההחלטה הזאת, שכאמור, בינתיים מתעכבת:

"החלטת הממשלה  לעודד צריכת  חלבון מהחי , שצריכתו המרובה מעלה סיכון לרוב המחלות השכיחות חצתה קו אדום אדום של הגיון בריאותי בריא  ומבדלת את ישראל מהמגמה הרווחת בעולם שמנסה לצמצם צריכתם מסיבות  בריאותיות ואקולוגיות כאחד.

רק לפני כמה ימים  דו"ח האו"ם הצביע על תעשיית המזון מן החי כתעשייה הגורמת להתחממות כדור הארץ יותר מכל תעשייה אחרת, ולבזבוז משאבי קרקע ולזיהום חמור של מים.

תעשיית המזון מן החי השתלטה על  שליש מהאדמות בכדור-הארץ והפכה אותם לשטחי מרעה או לשטחים לגידול מספוא

לפי ארגוני תזונה מובילים תזונה צמחונית וטבעונית מקטינה את הסיכון לחלות במחלות הכרוניות השכיחות כמו מחלות לב וכלי דם, היפרכולסטרולמיה, יתר לחץ דם, סוכרת, השמנה , סרטן, במיוחד סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס , אי ספיקת כליות, אבני כיס מרה ועוד

טוב תעשה הממשלה אם תבחר להוזיל את המוצרים שהוכחו כמפחיתים תחלואה ותמותה והם שמן זית, פירות ירקות קטניות ודגנים מלאים. לאור המחסור ברופאים, זה לא הזמן לעודד הגדלה בתחלואה".

 

Share This:

3 thoughts on “למה לא להוריד את מחירי הבשר והגבינות?

 1. אז איזה רופא טבעוני התראיין – אז מה ?
  בינתיים הבשר והחלב מהווה את רוב התזונה של רוב האנשים ומגיע להם לאכול אותו במחירים שפויים

  1. זה שאתה בוחר לחלות בסרטן או במחלות לב, זאת זכותך אבל אני לא מוכנה לשלם מכספי המיסים שלי על התעללות ורצח מיותר, על זיהום הסביבה או על הטיפולים שתצטרך לעבור בעקבות בליסת פגרים או הפרשותיהם.
   אחר כך צועקים שמערכת הבריאות קורסת. במקום לצעוק על קריסת מערכת הבריאות ולקטר על זה שלא דואגים להכניס עוד ועוד מיטות לבתי החולים, כדאי שתתחילו לחשוב למה זה קורה.
   אילו שרי הממשלה באמת היו כל כך דואגים לטובת ורווחת הציבור, היו מורידים את מחירי הפירות והירקות. לא את המחירים של "אוכל" שגורם למחלות.
   הבעיה היא שאנשים לא מבינים ששרי הממשלה דואגים רק לתאגידים ששולטים במדינה והרבה פחות מזה לבריאות הציבור.

 2. ממש לא רק רופא טבעוני התראיין…. עמותת עתיד – איגוד הדיאטניות הישראלי זועם על ההחלטה, וגם שרת הבריאות נמנעה בגלל ההשלכות המסוכנות של ההחלטה הזו לתחלואה בישראל.
  זה שהציבור אוהב בשר וגבינות וזה מהווה את עיקר התזונה של הציבור, כאן בדיוק הבעיה שלנו, ואת זה בדיוק צריכה מדיניות ממשלה ומדיניות מיסוי ראויה לשנות.

כתיבת תגובה

Top