איום השביתה הוסר: הושגו הבנות בהדסה

בישיבת המשא ומתן שהתקיימה בבית ההסתדרות הצליחו עובדי הדסה ומנכ"ל ביה"ח אביגדור קפלן להגיע להבנות ביניהם. בית החולים לא יושבת

אבי ניסנקורן (באמצע) עם יו"ר הסתדרות האחיות ויו"ר ועד עובדי המנהל והמשק בהדסה, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
אבי ניסנקורן (באמצע) עם יו"ר הסתדרות האחיות ויו"ר ועד עובדי המנהל והמשק בהדסה, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

בהסתדרות רוצים "לסגור עניינים" בהדסה. יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן, כינס אחר הצהריים (ד') את כלל הגורמים למשא ומתן אינטנסיבי במטרה לךמצוא פתרון למשבר שמסרב להיפתר, כשמעל הראש של כולם מרחפת חרב הפירוק, שאף אחד לא רוצה בה. אז איך מזרזים עניינים? מבהירים חד וחלק שאם המשא ומתן לא יניב פירות – עוד היום – מחר (ה') בית החולים יושבת והכנסותיו ייעצרו בנוסף לכל הצרות. האיומים ככל הנראה עזרו והמו"מ התחיל להיות אפקטיבי. אחרי מספר שעות של דיונים הושגה הסכמה בין הצדדים. בהודעת ההסתדרות מהדקות האחרונות נכתב: "בתום מו"מ בבית ההסתדרות בלשכתו של אביב ניסנקורן הושגו הבנות מול מנכ"ל בית החולים ד"ר אביגדור קפלן בנושאים הקשורים לעובדי המנהל והמשק ואחיות הדסה. בתי החולים יעבדו מחר בתכונת רגילה". לדברי ניסנקורן "המשימה החשובה ביותר היא להציל את בית החולים מפירוק. עובדי המוסד נהגו באחריות רבה לטובת המשך תפעולו של בית החולים תוך ויתורים כואבים וזאת מתוך חשיבות להמשך תפעול המוסד שחשוב מאוד לעיר ירושלים ולמדינה כולה. אני קורא למשרדי האוצר והבריאות שינהגו באותה הדרך".

מוקדם יותר: ניסנקורן פחות מפוייס

אחר הצהריים התכוננו בהסתדרות להשבתת בית החולים ומסרו שבמקביל לכך, עובדי הדסה נערכים ליציאה לרחובות. לדברי ניסנקורן  " נהגנו באיפוק ובאחריות אך כלו כל הקיצים. התנהלות משרדי האוצר והבריאות תוביל לפירוק הדסה – לא אתן יד לדבר".

היום (ד') התכנסו כל הצדדים בבית ההסתדרות בתל אביב בשעה 16:00 על הקפה והמאפים הרגילים לעוד ישיבת משא ומתן בעניין מצבו הרפואי של בית החולים הדסה. אבל הישיבה הפעם נפתחה עם איום בצידה – במידה ולא תושג התקדמות ממשית בפגישה שתתקיים בהשתתפות נאמני הדסה, ד"ר קפלן ונציגי האוצר, החל ממחר (ה') בשעה 10:00 יעברו בתי החולים הדסה עין כרם והר הצופים לעבודה במתכונת חירום.

בימים האחרונים נערכו פגישות משא ומתן מידי יום,  אך עדין לא הושגה פריצת הדרך המיוחלת אף על פי שמשמעות הדבר היא שצמד הנאמנים מטעם בית המשפט כבר צריכים להכין תכנית הבראה חד-צדדית מוכתבת משלהם ולהגישה בקרוב לבית המשפט. בהסתדרות אומרים שהעובדים הסכימו לשורה של  ויתורים כואבי ושבתחילת השבוע התקבלה החלטה בהסתדרות לדחות את הצעדים הארגוניים לנוכח הרצון למתן הזדמנות נוספת למשא ומתן, אבל כל זה לא צלח.

 אבי ניסנקורן אמר היום " נהגנו באיפוק ובאחריות אך כלו כל הקיצים. התנהלות משרדי האוצר והבריאות תוביל לפירוק הדסה – לא אתן יד לדבר.  העובדים שילמו וישלמו מחירים כואבים וקשים וזוהי העת למתן פתרונות מצד השרים הממונים. עובדי הדסה הם לא הבעיה הם הפתרון".

מסדרונות ביה"ח הדסה עין כרם בירושלים (צילום: כרמית ראובן)
מסדרונות ביה"ח הדסה עין כרם בירושלים (צילום: כרמית ראובן)

סלע המחלוקת היה ונשאר ויתורי העובדים. עובדי המנהל והמשק וגם האחיות, המיוצגים כולם בהסתדרות, הסכימו לוותר על כל דבר שהרופאים יסכימו לוותר  – אבל הרופאים אינם מוכנים לחתום על כך שהקיצוצים בשכר ובתנאים יהיו לצמיתות. הם מעוניינים לקרוא להם "הלוואה" שתוחזר להם רטרואקטיבית ביום מן הימים כשהדסה תתאושש.

אלא שמבחינת אנשי האוצר ובראשם סגן הממונה על התקציבים באוצר משה בר סימן טוב, הסכם שכזה יביא את הדסה לאותו מקום בעוד כמה שנים משום שמדובר בבית החולים בעל חריגות השכר הגדולות ביותר בשוק.

Share This:

One thought on “איום השביתה הוסר: הושגו הבנות בהדסה

כתיבת תגובה

Top