וולפסון: יולדת בת 28 נפטרה לאחר ניתוח קיסרי

הלילה (ו') נפטרה יולדת בת 28 בבית החולים וולפסון בחולון לאחר שילדה תינוק בריא בניתוח קיסרי

המרכז הרפואי וולפסון בחולון (יח"צ)
המרכז הרפואי וולפסון בחולון (יח"צ)

היולדת ילדה תינוק בריא בניתוח קיסרי אבל לאחריו אירע, ככל הנראה, אחד המקרים הרפואיים שרופאים בכל העולם חוששים מפניו – תסחיף מי שפיר. התסחיף גרם לקרישי דם בדמה של היולדת הצעירה וזו נפטרה כתוצאה מכך.

בבית החולים בודקים את נסיבות המקרה ואומרים שליולדת לא היו בעיות בריאותיות קודמות.  הלידה החלה כרגיל ובלי בעיות מדווחות, אך לאחר מכן הוחלט לעבור לניתוח קיסרי. היא הועברה לחדר הניתוח שבמהלכו הניתוח החלה היולדת לסבול מחום, מערכת קרישת הדם בגופה החלה לקרוס והיא הועברה במהירות לחדר ההתאוששות, שם טופלה בניסיון להציל את חייה.

עם זאת, מערכות גופה של היולדת החלו לקרוס בזו אחר זו והיא הועברה למחלקת טיפול נמרץ בבית החולים, וכעבור כמה שעות נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותה.

מבית החולים וולפסון נמסר: 

"יולדת בת 28, בריאה בדרך כלל, הגיעה לידה ראשונה ביום חמישי בשעה 14:30. הלידה לא התקדמה כמצופה והצוות הרפואי נערך לניתוח קיסרי, כאשר טרם הניתוח נעשה ניסיון ללידת "ואקום" שלא צלח. מיד לאחר הניתוח הקיסרי חלה הידרדרות במצבה והיא הועברה ליחידה לטיפול נמרץ. 

היולדת טופלה במשך שעות ארוכות על – ידי צוות מומחים רב- מקצועי, אך למרות הטיפול האינטנסיבי ומאמצי הצוות היולדת נפטרה השעה 02:30 לפנות בוקר.

 התינוק נולד במצב טוב ומאושפז בבית החולים להשגחה. המקרה הטרגי דווח מיידית למשרד הבריאות, צוות בית החולים מביע את צערו העמוק ומשתתף באבלה של המשפחה".

תסריט האימים של כל רופא: תסחיף מי שפיר

מי השפיר מכילים חומרים ביולוגיים של העובר הנחשבים חיצוניים, זרים לגופה של האם ותסחיף מי השפיר הוא תסמונת שמתרחשת עקב חדירה של הנוזל הזה לתוך מחזור הדם של האם.

גופה של האם מזהה חומרים זרים  המסווגים כפולשים מסוכנים וומתחיל להפריש חומרים מיוחדים שיילחמו בהם, הדבר מזעזע ברוב המקרים את מערכת הלב והריאה עד כדי אי ספיקת לב ומאוחר יותר המערכות החיוניות בגוף קורסות בזו אחר זו.

רופאים בכל העולם חוששים מהתופעה משום שמאז שהצליחו להבין מה גורם למותן של היולדות ועד היום, כבר שנים שלא קיימת שום דרך לחזות מראש מתי תתרחש התסמונת הזאת, ולכן גם אין שום דרך למנוע אותה, אף על פי שהיולדת כבר נמצאת בבית החולים, מוקפת רופאים ואחיות.

מדובר בתופעה שמתרחשת אחת ל־15 אלף עד 53 אלף לידות. שיעור התמותה של האמהות שלקו בתסחיף של מי שפיר נע בין 13% ל־30%, והוא מהווה אחת הסיבות המרכזיות למותן של  יולדות.

שיעור הנשים שסובלות מנזק נוירולוגי לאחר תסחיף מי שפיר, אם הן לא מתות ממנו, עומד על 75% ואחד מגורמי הסיכון הידועים ללקות בתסחיף מי שפיר הוא קריטריון הגיל, בניגוד למקרה הנוכחי בוולפסון, התופעה מתרחשת בדרך כלל בעיקר בקרב יולדות מעל גיל 35 ואף יותר בקרב נשים מעל גיל 40.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top