משבר הדסה: סכסוך עבודה בכל בתי החולים הציבוריים

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כולל במערכת הבריאות; אבי ניסנקורן: "שהממשלה תפתור המשבר"

אבי ניסנקורן (באמצע) עם יו"ר הסתדרות האחיות ויו"ר ועד עובדי המנהל והמשק בהדסה, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
אבי ניסנקורן (באמצע) עם יו"ר הסתדרות האחיות ויו"ר ועד עובדי המנהל והמשק בהדסה, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

אז אתם לא גרים בירושלים. גם אם לא התעניינתם במיוחד עד עכשיו במשבר בבית החולים הדסה, המשבר הזה שועט לעברכם בכל הכח. מי שמתכנן לקבל שרותי בריאות בכל הארץ עלול למצוא עצמו מול דלתות סגורות ועובדים שובתים בעוד כשבועיים מעכשיו.

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, הודיע היום (ה') על סכסוך עבודה כולל במערכת הרפואה הציבורית בישראל. הסכסוך יחול על עובדי כל בתי החולים ועובדי קופות החולים כללית ומאוחדת והמשמעות של מימוש האיום בעוד כשבועיים היא  – שיתוקה של מערכת הבריאות.

הרקע לצעד, אומרים בהסתדרות, נעוץ במשבר החמור אליו נקלעה מערכת הבריאות – משבר העולה עד כדי סכנה לפירוק בית החולים הדסה וחשש מהותי לפגיעה בתפקודם של יתר בתי החולים והקופות. ניסנקורן אמר "ההתנהלות של משרד האוצר בנושא של הדסה, הובילה את כל המערכת למשבר עמוק. לא ייתכן כי מי שישלם בסוף את מחיר המחדלים יהיו אלה העובדים הפשוטים ותושבי ירושלים. אני קורא למשרד האוצר ולמשרד הבריאות לפתור את המשבר".

עימות עם האוצר

ניסנקורן התריע על כוונתו להכריז על סכסוך העבודה, במהלך עימות שהתגלע בינו ובין סגן הממונה על התקציבים באוצר משה בר סימן טוב בדיון שהתקיים אתמול (ד') בוועדת הכספים של הכנסת.

בקרוב, שוב שביתות במערכת הבריאות (צילום: כרמית ראובן)
בקרוב, שוב שביתות במערכת הבריאות (צילום: כרמית ראובן)

בדיון אמר בר סימן טוב "סגירת בית החולים הדסה אינה עומדת על הפרק. העדפה שלנו שבית החולים ייצא מהמשבר עצמאי מאוזן עם חופש ניהולי ובבעלות נשות הדסה. בינתיים המו"מ לא צלח וגם בית המשפט נכנס לתמונה. אם לא נצליח המשמעות בית החולים יכול להגיע חלילה למצב של פירוק. זו ברירה רעה למדינה, לעובדים ולכולם. מוכנים לתת סיוע יותר גדול אך דברים חייבים להשתנות. יש הטבות שכר שאינן מקובלות במגזר הציבורי, היקפי כוח אדם אינם מקובלים בבתי חולים אחרים, יש עלויות שוטפות עצומות על מגדל שלא המדינה החליטה על הקמתו, חלוקת ההכנסות מהשר"פ לא הגיונית ועוד. לפני שמכניסים את היד עמוק לכיסו של משלם המיסים צריך לוודא שמבנה ההוצאות יהיה ראוי ושהמשבר לא יחזור על עצמו. מה שישי כיום על השולחן מבטיח שזה יחזור על עצמו".

העימות החל כשמנהל האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן קיבל את רשות הדיבור "יש כתובת אחת לפתרון", הוא אמר, בר סימן טוב מהאוצר השיב לו "משלם המיסים הישראלי".

סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

ניסנקורן פנה לבר סימן טוב ואמר "הרסתם את הרפואה הציבורית בישראל ולהגיד שאתם לא אחראים להדסה זה ציניות, זו רפואה ציבורית לכל דבר ועניין. הקפאת ההליכים שכפה האוצר הייתה טעות דרמטית. כבר לפני שנה ביקשתי לפתוח במו"מ לפתרון המשבר ונדחיתי. מאות עובדים כבר הלכו ועוד ילכו, זה לא דבר פשוט. הסכמנו לצעדים קשים מנשוא ואפילו בנושא השכר. כל יום של הקפאת הליכים זה נזק אדיר להדסה. התהליך המשפטי מתנהל לכיוון פירוק ואנחנו בסיטואציה משברית, אחרי שסיימנו מו"מ". ניסנקורן אמר כי "במידת הצורך, ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה בבתי החולים הציבוריים".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו אמר ש"מצב הקפאת הליכים הרע את המצב של הדסה ויצר עול נוסף שעמו היינו צריכים להתמודד. זה לא דומה למקרה ביקור חולים, כאן אף אחד לא מבקש לסגור את בית החולים. פעלתי מול כל הגורמים במערכת לגבי עזיבת צוות רפואי. העברתי מסר מאוד ברור לכל בתי החולים, כולל בית החולים איכילוב. וקיבלתי מנציבות שירות המדינה שהמסר שלי היה תקיף מדי כי עובד שרוצה לעזוב יש לו הזכות לכך. אך בכל מקרה אנחנו לא רואים עזיבת מוחות מובילים את הדסה. יש הבנה שהעזרה של המדינה איננה חד-שנתית, אך גם הצד השני צריך לגלות אחריות".

מנכ"ל הדסה, ד"ר אביגדור קפלן השיב על הדברים ואמר "הגענו לוויתורים מרחיקי לכת מצד העובדים, אחרי שהדסה כבר עברה התייעלות פנימית בין השאר עזיבת 300 עובדים טרם הקפאת ההליכים. הגענו גם למו"מ על ויתורים של הרופאים בסדר גודל של 60 מיליון שקלים. האוצר הסכים לתת לנו עוד 60 מיליון שקלים בהסכם ה'קאפ'.

בית החולים מתדרדר מדי יום. אנחנו על סף תהום ואנחנו ממשיכים להידרדר אליו והמשחק מי ייתן כמה לצמצום הגירעון צריך להיפסק. אנשי האוצר לא מבינים את המורכבות של הדסה: חינוך ואקדמיה, דור של רופאים, מקרים קליניים יותר קשים שמגיעים אליה, לא דומה לבתי חולים בשפלה, שני קמפוסים ואז מגיעים למסקנות לא נכונות. לצמצם 600 איש בשנה, למעלה מ- 10% מכח האדם בבית החולים, משימה אדירה שיש להעריך".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה:

בית החולים הדסה הגיע למצבו, בין היתר, בשל חריגות שכר מופרזות. המשא ומתן על עתידו של הדסה נמצא בישורת האחרונה, על כן, אנו מצפים מכל הצדדים לגלות אחריות לאומית ולבצע את התיקונים הנדרשים להצלת בית החולים. הממשלה תמשיך לפעול בשיתוף עם נשות הדסה בכדי להגיע להסכם בהקדם.

Share This:

כתיבת תגובה

Top