וועדת הכספים אישרה תוספת מימון להדסה

בדיון על המשבר בבית החולים הדסה החליטה ועדת הכספים לאשר העברת 46 מיליון שקלים להמשך מימון תקופת הקפאת ההליכים, לאחר שהכסף שהושקע עבור התקופה הזאת אזל. בדיון התעורר עימות בין נציגי המדינה לבין ההסתדרות ועובדי הדסה והתברר שהמשא ומתן לפתרון המשבר תקוע. ההסתדרות מאיימת בסכסוך עבודה בכל בתי החולים הציבוריים

רחבת חדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם, ארכיון  (צילום: כרמית ראובן)
רחבת חדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

במסגרת דיון על התקדמות המשא ומתם סביב המשבר בהדסה היום (ד'), אישרה ועדת הכספים העברת 46 מיליון שקלים לצורך המשך מימון הפעילות השוטפת בתקופת הקפאת ההליכים. בנוסף אישרה ועדת הכספים, העברת עוד 45 מיליון שקלים למשרד הבריאות למימון מענקים למתמחים בבתי החולים הציבוריים, שהחלו את התמחותם ב- 2013 במקצועות בהם יש מחסור ברופאים, בעיקר בבתי חולים בפריפריה.

במהלך הדיון נתגלע עימות חריף מאוד בין אנשי האוצר ומנכ"ל משרד הבריאות לבין נציגי ההסתדרות ועובדי בית החולים. מנהל האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, הודיע, כי באין פתרון בהדסה,  ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה בכל בתי החולים הציבוריים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הודיע על הקמת צוות מטעם הוועדה למעקב ולקידום פתרון המשבר.

לדברי ח"כ סלומינסקי "ועדת הכספים לא רוצה להיות כספומט כשכל הזמן יבואו ויבקשו עוד העברה כספית ועוד הלוואה להדסה. נקים צוות שילווה את התהליך הזה ונלחץ על כל הצדדים להתכנס לפתרון שבו הדסה תחזור להיות היהלום שבכתר".

"לפני שמכניסים את היד לכיס משלם המיסים"

סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

סגן ראש אגף התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב, סירב לפרט בפני חברי הכנסת, אילו סכומים מוכן האוצר להקצות להדסה, בטענה כי "אנחנו תוך כדי משא ומתן וזה עשוי לפגוע במאמצים להגעה לפתרון. סגירת בית החולים הדסה אינה עומדת על הפרק. העדפה שלנו שבית החולים ייצא מהמשבר עצמאי מאוזן עם חופש ניהולי ובבעלות נשות הדסה. בינתיים המו"מ לא צלח וגם בית המשפט נכנס לתמונה. אם לא נצליח המשמעות בית החולים יכול להגיע חלילה למצב של פירוק. זו ברירה רעה למדינה, לעובדים ולכולם. מוכנים לתת סיוע יותר גדול אך דברים חייבים להשתנות. יש הטבות שכר שאינן מקובלות במגזר הציבורי, היקפי כוח אדם אינם מקובלים בבתי חולים אחרים, יש עלויות שוטפות עצומות על מגדל שלא המדינה החליטה על הקמתו, חלוקת ההכנסות מהשר"פ לא הגיונית ועוד. לפני שמכניסים את היד עמוק לכיסו של משלם המיסים צריך לוודא שמבנה ההוצאות יהיה ראוי ושהמשבר לא יחזור על עצמו. מה שישי כיום על השולחן מבטיח שזה יחזור על עצמו".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו אמר ש"מצב הקפאת הליכים הרע את המצב של הדסה ויצר עול נוסף שעמו היינו צריכים להתמודד. זה לא דומה למקרה ביקור חולים, כאן אף אחד לא מבקש לסגור את בית החולים. פעלתי מול כל הגורמים במערכת לגבי עזיבת צוות רפואי. העברתי מסר מאוד ברור לכל בתי החולים, כולל בית החולים איכילוב. וקיבלתי מנציבות שירות המדינה שהמסר שלי היה תקיף מדי כי עובד שרוצה לעזוב יש לו הזכות לכך. אך בכל מקרה אנחנו לא רואים עזיבת מוחות מובילים את הדסה. יש הבנה שהעזרה של המדינה איננה חד-שנתית, אך גם הצד השני צריך לגלות אחריות".

מנכ"ל הדסה, ד"ר אביגדור קפלן השיב על הדברים ואמר "הגענו לוויתורים מרחיקי לכת מצד העובדים, אחרי שהדסה כבר עברה התייעלות פנימית בין השאר עזיבת 300 עובדים טרם הקפאת ההליכים. הגענו גם למו"מ על ויתורים של הרופאים בסדר גודל של 60 מיליון שקלים. האוצר הסכים לתת לנו עוד 60 מיליון שקלים בהסכם ה'קאפ'.

בית החולים מתדרדר מדי יום. אנחנו על סף תהום ואנחנו ממשיכים להידרדר אליו והמשחק מי ייתן כמה לצמצום הגירעון צריך להיפסק. אנשי האוצר לא מבינים את המורכבות של הדסה: חינוך ואקדמיה, דור של רופאים, מקרים קליניים יותר קשים שמגיעים אליה, לא דומה לבתי חולים בשפלה, שני קמפוסים ואז מגיעים למסקנות לא נכונות. לצמצם 600 איש בשנה, למעלה מ- 10% מכח האדם בבית החולים, משימה אדירה שיש להעריך".

העימות החל כשמנהל האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן קיבל את רשות הדיבור "יש כתובת אחת לפתרון", הוא אמר, בר סימן טוב מהאוצר השיב לו "משלם המיסים הישראלי".

ניסנקורן פנה לבר סימן טוב ואמר "הרסתם את הרפואה הציבורית בישראל ולהגיד שאתם לא אחראים להדסה זה ציניות, זו רפואה ציבורית לכל דבר ועניין. הקפאת ההליכים שכפה האוצר הייתה טעות דרמטית. כבר לפני שנה ביקשתי לפתוח במו"מ לפתרון המשבר ונדחיתי. מאות עובדים כבר הלכו ועוד ילכו, זה לא דבר פשוט. הסכמנו לצעדים קשים מנשוא ואפילו בנושא השכר. כל יום של הקפאת הליכים זה נזק אדיר להדסה. התהליך המשפטי מתנהל לכיוון פירוק ואנחנו בסיטואציה משברית, אחרי שסיימנו מו"מ". ניסנקורן אמר כי במידת הצורך, ההסתדרות תכריז על סכסוך עבודה בבתי החולים הציבוריים.

יו"ר ועד הרופאים של הדסה, פרופ' דרור מבורך אמר בדיון ש"באוצר לא מבינים את חומרת המצב. ההצעות שלהם יובילו לסגירת בית הספר לרפואה ולעזיבת הצמרת הרפואית של בית החולים".

סגן שר הבריאות לשעבר ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) "חלק גדול מהגירעון, בתי חולים ממשלתיים הממשלה משלמת על מבנים חדשים ואף תורמת לתחזוקה וכאן נשות הדסה בנו מבנה ואת התחזוקה אף אחד לא משלם כשלתחזק את זה, זה מאוד קשה. הציע להשוות את התנאים של בתי החולים הפרטיים לאלו של בתי החולים הממשלתיים. להשוות את הדסה לכל בתי החולים. שהמדינה לא תגיד דבר על השר"פ, כי המדינה דרשה 25% שר"פ בבית החולים שיוקם באשדוד, כי הם מבינים שאף בית חולים לא יכול להתקיים ללא השר"פ. שערי צדק באמת מאוזן, אלא ששם מחלקת יולדות הכי גדולה בארץ,  שם עושים כסף וחוץ מזה, גם בתי חולים ממשלתיים עוברים תהליכי הבראה. הממשלה צריכה לגמור את העניין. אסור לוועדת הכספים להרפות. יום ראשון צריכים להתכנס שוב ולשמוע עדכון".

 ח"כ יצחק כהן (ש"ס) , לשעבר סגן שר האוצר שניהל את משבר הרופאים המתמחים ב 2011, הביע תרעומת על-כך ש"שרי האוצר והבריאות אינם מעורבים. אפשר בהחלט לשנות סדרי עדיפויות ולהעביר ממאות מיליוני השקלים שעוברים כאן בוועדה לבית החולים. כולנו מבינים שפירוק איננו אפשרי".

Share This:

כתיבת תגובה

Top