צרעה: נער נפגע קשה משאיפת גז צואת פרות

נער בן 14 שעבד ברפת בקיבוץ צרעה, פונה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כשהוא במצב קשה, לאחר ששאף גז הנוצר מצואת הפרות ברפת. הנער עזר לאביו לשאוב את הצואה למיכל משאית ובטעות שאף את הגז הכלוא במיכל ואיבד את הכרתו

כוחות החילוץ וההצלה ברפת של קיבוץ צרעה, היום (צילום: דוברות כיבוי והצלה בית שמש)
כוחות החילוץ וההצלה ברפת של קיבוץ צרעה, היום (צילום: דוברות כיבוי והצלה בית שמש)

נער בן 14 עזר לאביו לעבוד ברפת. אחת העבודות שם, לא נעימה ככל שתהיה, היא לשאוב את צואת הפרות שהצטברה ברפת ולפנותה במשאית מיוחדת למקום שבו ניתן לייצר ממנה דשן.

הנער עלה על גג המשאית בזמן השאיבה ואז אביו הבחין לפתע שהוא אינו עונה לו, הנער איבד את הכרתו, ככל הנראה משאיפת הגז הנוצר מאגירת צואת הפרות ונפגע קשה.

גז מתאן: רעל מסוכן ופצצה מתקתקת

אייל זהבי פרמדיק במד"א מרחב ירושלים ואחראי חומרים מסוכנים בארגון אומר מסביר בשיחה עם 'סמאללה': "גז מתאן זה גז שנפלט בעיקר מיונקים. אצלינו, בני האדם, זה נפלט בעיקר בנפיחות ואצל יונקים צמחוניים, כמו פרת, עזים וכבשים זה נפלט בגרעפסים, זה גז טבעי הבנוי מפחמן וארבעה חלקים של מימן".

"במקום שיש את הגז הזה, כלומר במקום שבו אוגרים צואה או פזולת אורגנית, אין חמצן יש רק את הגז הזה, שהוא אגב גם אחד המרכיבים של גז הבישול – הוא נטול ריח ונטול צבע ועלול להיות גם דליק. אם את זוכרת את הסיפור שאירע בירושלים, כשפעוטה נפלה לבור ביוב ואיבדה את הכרתה ואחר כך גם מי שנכנס להציל אותה איבד את הכרתו – אז מדובר באותו גז מתאן. אם מישהו היה זורק גפרור לבור הזה, הוא היה מפוצץ הכל".

זהבי מוסיף "האב ובנו בקיבוץ צרעה עסקו בשאיבת צואת הפרות, זה לא שאין צואה ברפת בכל מקרה, אבל כששואפים את הריח בצורה מרוכזת, שואפים למעשה את הגז הזה.

ריח  הצואה. כשעומדים על גג המשאית ויש שם פתח שממנו הגז יכול לדלוף, זה ממש מסוכן, משום שהגז הזה הוא גז קל העולה למעלה. הפרמדיקים עשו לו החייאה מלאה מצויינת הם הצליחו להחזיר לו דופק וכשהגיעו לבית החולים הוא גם התחיל לנשום עצמאית. הם פעלו בחירוף נפש כי לא היתה שום דרך לבצע את ההחייאה חוץ מעל גג המשאית, לא הייתה להם דרך להוריד אותו משם באותו הרגע, הם היו עלולים לשאוף גם הם את אותו הגז".

"כן. מי שאוגר זבל או צואה או כל תרכובת אורגנית, צריך לדעת שהחיידקים הנוצרים שם מייצרים CO2 וגז מיתאן.  זה גז שנוצר אצל יונקים ואצל חיות, בעיקר במקומות ששאוגרים בהם צואה".

ואם לא הייתה תעשייה שלמה שאוגרת במרוכז את הצואה הזאת? אם הפרות היו מסתובבות באחו וכל אחת הייתה עושה את הצואה שלה במקום אחר?

"זה לא היה משנה, ככל שיש יותר בעלי חיים כאלה הם משחררים את הגז הזה לאוויר וזה מייצר את גזי החממה, אם היינו קוברים את זה, זה היה הופף לדשן ועוזר לייצר קרקע פוריה יותר לצמחים וזה מה שאכן עושים עם הצואה הזאת, הופכים אותה לדשן".

מה אתה מציע לציבור לדעת כדי להימנע ממקרים כאלה?

"לזכור שמקומות שצוברים בהם ביוב ופסולת רעילה הם מקומות מסוכנים, לא לפתוח את המכסים שלהם, לא לפתוח בורות כאלה בכלל ולא להיכנס למחילות של הביוב כי מספיקות כמה שניות בתוכן כדי לשאוף את הגז הזה ולאבד את ההכרה, חוץ מזה זה גז דליק, זה עלול להתפוצץ. לכן חשוב להרחיק ילדים ונערים ממקומות כאלה, ובכלל, לתת רק לאנשי מקצוע

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top