בית המשפט אישר להדסה להגדיל הגירעון

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים דוד מינץ אישר היום (א') את בקשת הנהלת ביה"ח הדסה להגדיל את הגירעון שלה מאחר שאזלו כספי המימון לתכנית ההקפאה במהלך הקפאת ההליכים ולבית החולים שוב קשה לשלם משכורות, מה שמאיים להוביל להשבתה מחודשת ולאבדן הכנסות וחוזר חלילה. השופט מינץ הבהיר עם זאת שחופשת פסח היא בגדר מותרות מבחינת כל הגורמים, עד שיימצא פתרון למשבר

נאמני הדסה מחוץ לחדר הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושלים, (ארכיון)
נאמני הדסה מחוץ לחדר הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושלים, (ארכיון)

המשבר בהדסה מסרב לדעוך או לבוא על פתרונו. בהנהלת הדסה קיוו מאוד להגיע להסדר הבראה עם כל הנושים והעובדים בתוך שלושה חודשים ובסיוע כספי מהמדינה ומארגון נשות הדסה, אבל תקופת הקפאת ההליכים שנועדה לספק אויר לנשימה לטובת העניין, טרם הסתיים והכסף כבר נגמר. בשלב הזה ברור לכולם שכסף נוסף לא "יישפך" פה והבקשה של הדסה היתה לאפשר לה להגדיל את הגירעון שלה בזמן שהיא מחפשת פתרונות ותכנית הבראה מוסכמת על ידי כל הצדדים.

נציגי הדסה טענו גם שהמדינה אינה מעורבת דיה בהליך המשא ומתן, אף על פי שיש לה תפקיד מרכזי בפתרון המשבר. השופט דוד מינץ הסכים עם הקביעה הזאת ודרש מאנשי האוצר להיות יותר מעורבים במשא ומתן. הוא קבע שמדובר ב"פיקוח נפש" וכל החופשות של כולם לפסח מבוטלות לטובת מציאת פתרון במהירות.

גם העובדים יידרשו להמשיך לעבוד בזמן שהמשכורות לא משולמות להם כלל או משולמות בחלקם. לדברי השופט מינץ, האינטרס המשותף של כולם, להציל את הדסה, לחם חוקם של רבים, הוא המטרה העליונה וכל אחד ייאלץ להקריב משהו לטובתה.

ושוב איתכם

המצב החדש-ישן שאליו נקלע בית החולים שוב מאיים לגרום לפירוקו של בית החולים. העובדים לא מוכנים לעבוד בחינם, הם גם לא מרוצים ולא היו מרוצים לאורך כל המשא ומתן עימם. אם בית החולים יפסיק לשלם משכורות, העובדים יישבתו שוב והשקט התעשייתי המובטח – יופר. מה המשמעות של זה? כדור שלג. אם בית החולים יושבת לא יהיה הכנסות, אם לא יהיו הכנסות לא יהיה כסף לשלם לעובדים ולנושים האחרים ולהוציא את הדסה מהבוץ.

כולם מפנים כעת את האצבע המאשימה לעבר המדינה, מדינת ישראל, או בשמה המוכר יותר – משרד האוצר. לדברי הנהלת הדסה, המדינה נהנתה ונהנית כל העת מהשרות שבית החולים הדסה מספק לאזרחיה. גם אם מדובר בבית חולים פרטי, הרי שבפועל הוא מתפקד מול הציבור כבית חולים ציבורי ולכן על המדינה חלה האחריות העיקרית להוציא את הדסה מהמשבר הנוכחי. בהנהלת הדסה סבורים גם שהאלטרנטיבה היחידה היא פירוק בית החולים ופירוק לא רק פוגע בחולים ובתושבי ירושלים והסביבה, תהליך כזה הרי ישלח מאות עובדים הביתה וללשכת האבטלה, למעשה, כך טענו נציגי הדסה בבית המשפט, מי שיספוג מכה קשה בעקבות פירוקו של בית החולים הוא דווקא המוסד לביטוח לאומי, כלומר המדינה, היינו, משרד האוצר.

במשרד האוצר אומרים שמי שמנסה לאחזור במקל בשני קצותיו הוא לא אחר מאשר בית החולים ומייצגיו – הרי לא ניתן לשלוף את הטענה שמדובר בבית חולים פרטי, בכל פעם שהמדינה רוצה לפקח על ההתנהלות הכלכלית של בית החולים באופן שיימנע מצבים דומים לזה הנוכחי ובמקביל לבוא ולומר שמדובר בבית חולים ציבורי לכל דבר ועניין ולכן המדינה צריכה להתערב במשבר ולהוציא אותו מהבוץ.

ביטלו לו את חופשת הפסח. סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ורוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת (ארכיון)
ביטלו לו את חופשת הפסח. סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ורוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת (ארכיון)

מבחינת אנשי האוצר, בכל משא ומתן שהם מקיימים, הם לא רואים רק את העומד מולם, הם רואים את השלכות הרוחב של כל העניין. אז עכשיו ימציאו תקציב לעזור להדסה ולא ידרשו פיקוח ויאפשרו לבית החולים להתנהל כפי שהתנהל עד עתה (כולל סוגיית השר"פ הגוררת התנגדות נחרצת מצד פקידי האוצר) – גם אם זה יעזור ויוצאי את בית החולים מהבוץ (ובאוצר טוענים שלא רק שזה לא יעזור, בעוד חודשים ספורים נמצא את עצמינו כולנו באותו מקום ועם דרישות נוספות לתקציב), הרי שנוצר כאן תקדים לכל גורם פרטי, שאינו ציבורי בהגדרה ונקלע לחובות בגלל ניהול כושל בהיעדר פיקוח – אתה בבעיה? לא קרה כלום, המדינה, כלומר המיסים שאנחנו משלמים, תטפל.

ועוד דבר, המדינה הסכימה להקדיש סכום כסף לטובת מציאת תכנית הבראה בזמן הליך הקפאת ההליכים החוסם את כל ניסיונות גביית החובות של הנושים – מה שהיא לא הסכימה לו, זה להיות חלק מניסוי גדול של "תנו לנו עוד ועוד כסף ונראה מתי נצליח להשתקם".

סגן הממונה על התקציבים באוצר משה בר סימן טוב קיבל הוראה מהשופט מינץ להצטרף לשיחות המשא ומתן במהלך חול המועד פסח.

ומה בהמשך?

אם הנהלת הדסה לא תצליח לנהל את המשא ומתן הזה ואם כל הגורמים המעורבים לא ייתרמו לטובת המהלך, המדינה תצטרך לשקול לעשות את הדבר שהיא הכי מתעבת – להלאים את בית החולים וליטול מידי ארגון נשות הדסה את השליטה עליו, כפי שהמליצה למשרד הבריאות וועדת גבאי. מבחינת נשות הדסה מדובר במלחמה של ממש על ה"בייבי" שלהן.

"מה זה להלאים?" אומרת ל'סמאללה' דוברת בית החולים הדסה, רחלי גולדבלט "יש חוק, המדינה לא יכולה להלאים מה שהיא רוצה, היא צריכה לקנות את הנכס או לשלם שכירות לבעליו ומכיוון שכולנו יודעים שבמדינה אין כוונה להוציא עוד כסף כרגע על משבר הדסה, סביר להניח שהרעיון ירד מהפרק" .

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top