אושר: קנאביס רפואי גם לחולי פרקינסון ותסמונת טורט

משרד הבריאות מדווח שוועדת ההתוויות לטיפול בקנאביס רפואי קיבלה החלטה להכניס לרשימת ההתוויות המקנות רישיון לצריכת קנאביס רפואי גם את המחלות – פרקינסון ותסמונת טורט.

וועדת ההתוויות הינה ועדה שבהרכבה רופאים ורוקחים מהתחומים שיש להם נגיעה לטיפול בקנאביס, בהם מומחים מובילים בתחום רפואת הכאב, פסיכיאטריה, פרמקולוגיה קלינית ואחרים.

צמח הקנאביס. (צילום אילוסטרציה)
צמח הקנאביס. (צילום אילוסטרציה)

לדיוני הוועדה בשבוע שעבר זומנו גם נוירולוגים מובילים בתחום הטיפול במחלות הפרקינסון ותסמונת טורט.
לפני שאתם קופצים לרופא
מי שאכן זקוק לקנאביס כדי להקל על מצב רפואי , יכול לראות בהודעת משרד הבריאות הקלה של ממש, אבל אין זה אומר שמחר בבוקר תוכלו "לקפוץ" למרפאת כאב ולהתחיל לקלל את העוברים והשבים על מנת לזכות באישור המיוחל. אותם מומחים שהופיעו לפני הוועדה עשו זאת מסיבה חשובה. הם הביאו עדויות להשפעות שיש לקנאביס על חולים בפרקינסון או בתסמונת טורס. לכן לא כל מי שסובל מתסמונת טורט מקבל קנאביס באופן מיידי.
בהודעת משרד הבריאות נכתב כי "וועדת ההתוויות קבעה שיש להציע טיפול לאותם אנשים שהתסמונת גורמת להם להפרעה בולטת בתפקוד חברתי – כלומר, קשיים ביצירת קשרים חברתיים, קושי במציאת מקום עבודה או הפרעות  אחרות המגבילות תפקוד. במקרים אלו ראוי לנסות טיפול בקנאביס לאחר היוועצות עם פסיכיאטר. היוועצות זו באה בשל היארעות מספר מקרים של תחלואה פסיכוטית בחולים עם התסמונת שטופלו בקנאביס".

גם חולי פרקינסון ייאלצו לסבול כאבים עזים במשך זמן עד שהרופא שלהם ייקבל "אור ירוק" לטיפול בקנאביס.
עוד נכתב בהודעת המשרד כי הוועדה קבעה ש"בתסמונות כאב הנובעות ממחלת הפרקינסון יש מקום לשקול טיפול בקנאביס ככל שכשלו טיפולים מקובלים אחרים בכאב".

קנאביס הוא אמנם צמח שמשתמשים בו כבר אלפי שנים אבל הרגולציה של השימוש החוקי בו למטרות טיפול רפואי, לפחות בישראל, עדיין בחיתוליה.
הסדרת הנושא הזה מורכבת מאוד ומצריכה התייחסות מעמיקה מצד לא מעט גורמים. אפשר במידה רבה להשוות את הסיפור הזה לאגדת ילדים על צמח הפלא שמרפא כמעט כל מחלה, אך ממוקם בארץ רחוקה רחוקה, מוקף יער מסוכן ודרקונים יורקי אש ואיש עדיין לא חזר בחיים מן המסע להשגתו.
אפשר בהקשר הזה לומר שאין ספק שמדינת ישראל עדיין לא הגיעה לשם, אבל לפחות היא שלחה משלחת.

כאב הראש שהקנאביס גורם לשרת הבריאות יעל גרמן

Share This:

כתיבת תגובה

Top