גרמן החליטה: נגד כריית פוספטים בשדה בריר

הניסיון לנצל באופן ציני את תושבי ערד נגד עצמם כשל. שרת הבריאות יעל גרמן החליטה היום (ה') כי היא מתנגדת לכריית הפוספטים של קבוצת כי"ל בשדה בריר בדרום. הטיעון שרבים מתושבי ערד יאבדו את עבודתם לא צלח אל מול הסיכונים הבריאותיים; כי"ל בתגובה: מאיימים לסגור את המפעל

שרת הבריאות יעל גרמן (יח"צ)
שרת הבריאות יעל גרמן (יח"צ)

לא מדובר בסוף פסוק, שרת הבריאות אינה הגורם האחרון והמכריע בשאלת כריית הפוספטים בשדה בריר ובחברת כי"ל ימשיכו להשתמש בטיעון של חשיבות פרנסתם של תושבי ערד. אבל כאשר נשאלת השאלה: האם תושבי ערד מעדיפים להתפרנס רק כדי שיהיה להם במה לממן את הטיפולים הרפואיים שיזדקקו להם אם ינשמו את אבק הפוספטים, התושבים כבר הכריעו – הם מתנגדים לכרייה שתמית עליהם אסון בריאותי. כעת גם שרת הבריאות מצטרפת לעמדה זו.

במכתב ששלחה שרת הבריאות יעל גרמן לראש מנהל תכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, כותבת הבוקר (ה') השרה: "עם הגיעי לתפקיד מצאתי חוות דעת סותרות ביחס לסיכון הבריאותי הטמון בכרייה בשדה בריר. מצאתי מחד תושבים החוששים לבריאותם ולגורל עירם ומנגד עובדי מפעל רותם החוששים למקור פרנסתם.

כמו כן לאחר ניתוחו של סאמט את רמת הסיכון הצפויה מכרייה מלאה בשדה בריר לתושבי האזור כולו השתכנעתי כי כרייה בשדה בריר תביא לסיכון בריאותי שאינו עומד בסטנדרטים של סיכון בריאותי המקובלים כיום בארה"ב ובאירופה ושגם אנו איננו יכולים להסכים לו".

שרת הבריאות גרמן היא לא שרת הבריאות הראשונה הנדרשת לסוגיית כריית הפוספטים בשדה בריר הסמוך לערד, מדובר במאבק ארוך שנים של התושבים בקבוצת כי"ל, אשר מנגד, מפעילה את מלוא עוצמתה ומשאביה כדי לקבל את אישור הכרייה המיוחל, ששוויו מבחינת פוטנציאל הרווחים מכריית הפוספטים מוערך במיליארדי דולרים.

גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן התנגד בזמנו לכריית הפוספטים ובשנה האחרונה חבר לחברי כנסת נוספים בפנייה למבקר המדינה בבקשה שזה יערוך "בדיקה מקיפה וכוללת של הליכי קידום הכרייה בשדה בריר" על ידי חברת רותם אמפרט מקבוצת כיל. לטענת ליצמן, "ניסיונות קידום הכרייה נתקלו בהתנגדות קשה של משרד הבריאות, עוד בתקופתי, בשל עמדת גורמי המקצוע במשרד. לפיהן, הכרייה בשדה בריר תגרום לעלייה ניכרת בתחלואה באזורים אלה (ערד והיישובים כסייפה ואל פורעה), ואף תגרום לתמותה מוגברת בקרב התושבים".

7 מקרי מוות נוספים בכל שנה

מכרה הפוספטים בשדה בריר (יח"צ)
מכרה הפוספטים בשדה בריר (יח"צ)

משרד הבריאות שב והתנגד שוב ושוב לכריית הפוספטים בשל הסיכונים הבריאותיים הגלומים בה, אבל ההחלטה היא לא רק בידי משרד הבריאות. מומחים נשכרים כדי להביע את חוות דעתם ובכל פעם מחדש נרשמת ההמלצה שלא לכרות, אבל ההחלטה היא בידיים פוליטיות. שר הפנים גדעון סער הוא שיצטרך ככל הנראה לקבל את ההחלטה בהסתמך או שלא בהסתמך על עמדת שרת הבריאות.

על פי ממצאים של המרכז למחקר גרעיני בנחל שורק, אבק הפוספט מכיל חומרים מסוכנים, ובהם אורניום וראדון, הפולטים קרינה רדיואקטיבית. בבדיקה שנערכה במרכז בשלוש דוגמאות פוספט נמצאו ריכוזים משמעותיים של אורניום וראדון. על פי חוות דעת של ד"ר מיכה ברחנא, לשעבר רשם הסרטן הלאומי, ושל ד"ר יהונתן דובנוב, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת חיפה, שיעור התמותה הכולל בערד יעלה ב–4.25% מהפעלת המכרה. כלומר, שבעה מקרי מוות נוספים בשנה הנובעים מזיהום האוויר שייגרם מהכרייה.

משרד הבריאות החליט לשכור את שירותיו של סאמט, שעלות עבודתו עשרות אלפי דולרים על חשבון המשרד, לאחר שבמשך חודשים ארוכים התנהל קרב סביב חוות הדעת הקיימות, שחלקן סותרות זו את זו. זאת, אף שעמדתו העקבית של משרד הבריאות לאורך השנים היתה נגד הכרייה בשדה בריר ונגד הפיילוט.

בחברת כי"ל טוענים שלכריית הפוספטים חשיבות כלכלית העולה על הרווח הפוטנציאלי למשקיעים, יש בה יתרון של מתן תעסוקה לתושבי הנגב הצמאים לפרנסה. אם לא יאשרו את הכרייה, כך טוענים שם, 9,000 משפחות יאבדו את פרנסתן.

בעקבות החלטת גרמן: מאיימים בסגירה

מנכ"ל כיל, סטפן בורגס הנחה את הנהלת 'רותם אמפרט', החברה המעסיקה אלפי עובדים בנגב לטובת הכרייה, להכין תכנית לסגירה של 'רותם' אם ממשלת ישראל תחליט על אי כרייה בשדה בריר.

בנוסף, ישנה הנחיה להפסיק קליטה של עובדים חדשים, להפסיק השקעות ברותם אמפרט, להפסיק שיפוץ מבנים ומתקנים במפעל למעט בטיחות ושמירה על הסביבה ולא לרכוש כלים וציוד נוספים למפעל.

מכיל נמסר בתגובה:

פרופסור סאמט קובע למעשה שלשדה בריר אין כל השפעה מהותית על בריאות תושבי האזור. לפי המחקר של סאמט, שדה בריר לא יגדיל את התחלואה באזור ובמקרה החמור ביותר השפעתו על התחלואה תגיע למקסימום זניח של ב 0.06%. המחקר שולל מכל יסוד את הנתונים עליהם התבסס משרד הבריאות עד היום, שהצביעו על השפעה גדולה פי מאה ממה שקובע פרופ' סאמט. למרות הקביעה הברורה של סאמט, ולמרות הצהרותיה בעבר, שרת הבריאות אינה מבססת את החלטת המשרד על המחקר של סאמט, והיא מעדיפה לקבל החלטה צרה ומצומצמת, לא מאוזנת בעליל וחסרת אחריות ביחס לאינטרס הלאומי והחברתי הכולל של מדינת ישראל בכלל ושל הנגב בפרט.

מעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" המאגדת את תושבי העיר ערד והישובים כסייפה ואל-פורעה המתנגדים לכרייה בהר בריר נמסר:

״אנו מברכים את שרת הבריאות, הגב' יעל גרמן, ואת גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובראשם ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, על עמידתם האיתנה על המשמר ועל הדאגה שלהם לבריאות תושבי העיר ערד ויישובי הסביבה. פרופ׳ סאמט אישר פעם נוספת, כי הסיכון מכריה באזור ערד והישובים כסייפה ואל-פורעה הינו גבוה מכל סטנדרט מקובל בעולם המערבי ועל-כן פסול.

אנו סבורים, כי הכרעתה של שרת הבריאות לשלול את הכרייה בשדה בריר מטעמים של סכנה לבריאות הציבור היא נכונה, מוסרית  וצודקת שכן המרכיבים הרדיואקטיביים שבפוספט גורמים למחלות שונות ובכללן סרטן הריאות, סרטן הלוע וסרטן קנה הנשימה. לדברים אלה מתווספת העובדה כי אישור כריה באזור העיר ערד ויישובי הסביבה יחייב פינוי של אלפי תושבים בדווים מבתיהם והדבר כשלעצמו מהווה צעד בלתי מוסרי ובלתי מידתי. אנו מקווים, שכעת יצטרפו יתר גורמי השלטון למסקנה שאסור לאשר את התוכנית לכריית פוספט בשדה בריר.

לא מפתיעה אותנו התגובה של כיל שבשליטת משפחת עופר. אמנם הם דרשו מינוי של מומחה בינלאומי והבטיחו שוב ושוב שאם יתברר שיש סכנה בריאותית – הם לא יכרו באזור, אבל כעת מתברר שהם מעולם לא התכוונו לעמוד בהבטחתם. מבחינתם, כך נראה, ערך חיי אדם הוא נמוך מהאינטרס הכלכלי שבכריה.

בכל מקרה, אנו נמשיך להיאבק על זכותנו לחיות בערד וביישובי הסביבה ללא סיכון בריאותי מכריה באזור הר בריר ואנו סבורים כי הכרעה על גניזת תכנית הכרייה תסיר, סוף סוף, את איום הכרייה באזור ותאפשר את שגשוגה של העיר".

 

 

 

Share This:

One thought on “גרמן החליטה: נגד כריית פוספטים בשדה בריר

כתיבת תגובה

Top