שתיית תה 'ארל גריי' נלחמת במחלות לב

שימו לב, מתברר ששתיית תה ארל גריי יכולה לעזור בהגנה מפני מחלות לב. מחקר מצא כי התמצית הברגמוט – מרכיב עיקרי במשקה החם – היא יעילה בדיוק כמו סטטינים בהשגת השליטה על הכולסטרול

ארל גריי, פועל כמו סטטינים? אילוסטרציה
ארל גריי, פועל כמו סטטינים? אילוסטרציה

מדענים מאמינים כי ברגמוט, פרי הדר ריחני ים תיכוני אשר נותן לתה הארל גריי את טעם הייחודי שלו, יכול להוריד את רמת כולסטרול באופן משמעותי.

הם אומרים שהוא מכיל אנזימים המכונים HMGF (מתיל הידרוקסי) אשר יכולים לתקוף חלבונים בגוף הידועים כגורמים למחלת לב.
המחקר מצא שברגמוט יכול להיות יעיל אפילו כמו סטטינים, המשמשים לבקרת כולסטרול כשבצידם תופעות לוואי .
חוקרים מהאוניברסיטה קלבריה באיטליה, כותבים לכתב העת  הרפואי העוסק ב"מזון פונקציונלי",  השתמשו בריכוזים של חלבון ה- HMGF ושילבו אותו עם החלבונים הגורמים למחלות לב ולכולסטרול "רע".

לאחר מכן, הם השוו את ההשפעות עם זה של סטטינים המשמשים לטיפול באותם חלבונים ומצאו את תמצית הברגמוט עם ה- HMGF עבדה פחות טוב מהסטטינים, אבל גם הגדילה את ה-HDL , אותו רופאים מכנים "הכולסטרול הטוב".  לא רק שזה מפחית את רמות ה-LDL – מה שנקרא "הכולסטרול הרע" שמוביל למחלות לב.

פרות הדר מהווים כבר זמן רב חלק התזונה הים תיכונית המפורסמת אשר כבר הוכחה כתזונה הטובה ביותר במניעת מחלות לב – אחד הרוצחים הגדולים ביותר בעולם המערבי.
הדו"ח של כתב העת מעלה כי "כולסטרול גבוה הוא דאגה לבריאות המשותפת לכולנו ולעתים קרובות, אנשים רבים מקבלים סטטינים כדי לעזור לטפל במצב. תמצית פרי הברגמוט – הנפוצה ביותר בתה ארל גריי אמנם אינה מפחיתה את רמות הכולסטרול הרע LDL, אך בהחלט מעלה את רמות הכולסטרול הטוב HDL.
"לכן תוסף יומי של תמצית פרי הברגמוט יכול להיות יעיל מאוד לטיפול בכולסטרול גבוה. ברגמוט נמצא כבר זמן רב בשימוש בתרופות מסורתיות 'עממיות' בים התיכון לא רק כהגנה על הלב, אלא גם לטיפול בפצעים, דלקות וכחיטוי".

זאת לא הפעם הראשונה שתמצית הברגמוט מקבלת סופרלטיבים מחקר משנת 2012 שבוצע באוניברסיטת קנטנזרו באיטליה, מצא שברגמוט יכול לעזור לירידה במשקל ולהגנה מפני סוכרת. התמצית גם מגיעה בצורת טבליות כתוסף מזון , והוא ידוע כ"ברגמט" (BergaMet ).

אותו תוסף נחשב כקפסולה של 100 מ"ג שיש לנקוט לפני ארוחות, משום שהוא גם הוכח ככזה שמפחית סוכרים בדם 22% ומעלה את רמת הכולסטרול הטוב ב 41%.

ברגמט חוסם את אותו האנזים האחראי לייצור כולסטרול, כמו שעושות תרופות הסטטינים, אבל עובד במקום אחר באנזים, כך שאין לו את  תופעות הלוואי בשרירים ובכבד הקשורות באותם סטטינים.

עם זאת, מחקר חדש מצא כי יש  לסטטינים יתרונות רפואיים אחרים, תוצאות השלבים המוקדמים של ניסוי, שפורסמו בכתב העת הרפואי  The Lancet  מצביעות על כך שהתרופות להורדת כולסטרול (סטטינים) מאטות את קצב התכווצות המוח בקרב אנשים עם טרשת נפוצה.

אבל לא רק טרשת נפוצה, חוקרים בבית הספר לרפואה ראטגרס רוברט ווד ג'ונסון בארצות הברית מצאו שהתרופות הפופולריות להורדת הכולסטרול עשויות גם להציע ערך מוסף לגברים עם בעיות זקפה. לפי המחקר, סטטינים עשויים לעבוד כדי לשפר את הזקפה בכך שהן עוזרות לכלי הדם להתרחב כראוי ומשפרות את זרימת הדם לפין, זרימה שהיא לעיתים  קרובות מוגבלת בקרב גברים עם בעיות זקפה.

Share This:

One thought on “שתיית תה 'ארל גריי' נלחמת במחלות לב

  1. מה עם התה עצמו? נכתב רק על תוספת הברגמוט לתה…
    ככל הידוע לי מדובר בתה בעל ריכוז קפאין גבוה…
    לקפאין תכונות חיוביות רבות,וגם שליליות…
    תמהתני…

כתיבת תגובה

Top