רופאי הדסה: המו"מ לקראת פיצוץ

ועדי הרופאים של בית חולים הדסה קיימו אחר הצהריים (א') אסיפת חירום בהשתתפות יו״ר ההסתדרות הרפואית ד״רליאוניד אידלמן, מנכ״ל הדסה ד״ר אביגדור קפלן וראשי ועדי הרופאים ובו הביעו חשש שהדסה תקרוס למרות כל המאמצים

רחבת חדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם, ארכיון  (צילום: כרמית ראובן)
רחבת חדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)ועדי הרופאים של הדסה: הנהלת ביה"ח נכשלה בניהול המו״מ; האיום בפירוק לא מרתיע אותנו

 

יו"ר הר"י ד"ר אידלמן: גם אם יעמידו אותנו בפני "כיתת יורים", יציבו בפנינו "כוכבי תקשורת" שיאשימו את רופאי הדסה בכישלון – לא ניכנע וניקח על כתפי הרופאים את קריסת הדסה; מנכ"ל הדסה: קופ"ח מאוחדת פועלת לזרז את התמוטטות הדסה על מנת להשתלט על הדסה הר הצופים 

ועדי הרופאים של בית חולים הדסה קיימו אחר הצהריים (א') אסיפת חירום בהשתתפות יו״ר ההסתדרות הרפואית ד״רליאוניד אידלמן, מנכ״ל הדסה ד״ר אביגדור קפלן וראשי ועדי הרופאים, פרופ' דרור מבורך, ד"ר שגית ארבל וד"ר מאיר מזרחי. בפגישת החירום נכחו למעלה מ-200 רופאי בית החולים.

פרופ' דרור מבורך, יו"ר ועד המנהלים בבי"ח הדסה פתח את הכינוס בסקירה בה ציין כי ״הדסה קורסת על רקע כישלון ניהולי של הנהלת בית החולים. ועדי הרופאים בהדסה רוצים הסכם הבראה ויעשו הרבה כדי להגיע אליו, אבל אנו רוצים לראות מעשים, ולא מילים. רופאי הדסה לא ישתכרו פחות מרופאים אחרים במדינה". כמו כן ציין "ביום שלישי נפגשנו עם הנהלת הדסה והנאמנים ונראה היה כי  מגיעים לעמק השווה. אך ביום חמישי הפערים התרחבו משמעותית ונראה כי ההנהלה מעוניינת להגיע לפירוק״.

בנוסף אמר פרופ׳ מבורך ״הנושא המטריד ביותר הוא העניין הביטוחי. הנהלת הדסה עדיין כושלת בהסדרת ביטוח מקצועי מהשקל הראשון. בנוסף, ראינו מחיקות של מיליוני שקלים מקרן הגמלאים, אנשים שהקימו את הדסה".

"מאיפה החוצפה?"

מנכ״ל הדסה קפלן ספג חיצי ביקורת מהרופאים בכינוס. פרופ׳ חיים לוטן, קרדיולוג בכיר בבית החולים, אמר ״זוהי פנייה  אישית מהלב של הקרדיולוגים בהדסה להנהלה. יושב פה דור נאמן של רופאים שנאלצים להתמודד עם האשמות של הרס הדסה. הסכמנו להורדות שכר גבוהות ביותר, וויתורים של למעלה מ-60 מיליון שקל. למרות שרוקנו לנו את כל הקרנות – מחקר, שר"פ, אקדמיה – עדיין רצינו להציל את המוסד. לא תבענו אותו, לא בדקנו אם יש שעבודים, סמכנו בעיניים עצומות על ההנהלה. אך הגענו לקו פרשת המים. אף אחד מאיתנו לא רוצה פירוק, אך מהיכן החוצפה להטיל את הרפש והאחריות לכישלון על הרופאים?"

פרופ' לוטן הוסיף ואמר "ד"ר קפלן, ציפיתי שתבוא הנה ותודה לרופאים על המחויבות, על ההתגייסות. ציפיתי שתציב קו אדום למשרדי האוצר והבריאות. שתאמר שהרופאים נתנו מספיק ועכשיו תורה של הממשלה.

ישנה ירידה עצומה במוטיבציה, ניכרת עזיבת רופאים ואחיות, וירידה ברצון רופאים חדשים להיקלט ולהישאר בשערי המוסד. אם ייחתם הסכם כניעה אז אולי יהיה הסכם הבראה , אך הד.נ.א של הדסה יעבור מוטציה קשה. נראה פה מוסד אחר לחלוטין. אם תאמר לממשלה עד כאן – תמצא אחריך 1000 תומכים שיפעילו מנופים שטרם הופעלו. אנו נמצאים מעבר לזמן הפציעות, מגיע לכולנו לדעת לאן אנו הולכים, ולצערי, לאן אנו מונהגים. אל תיקחו כמובן מאליו שנחזור לעבוד פה במידה שיהיה פירוק. 80 אחוז מאיתנו יכול למצוא מקום עבודה אחר".

ד"ר נחום בגלייבטר, מבית החולים הדסה הר הצופים אמר בכינוס "אנחנו לא נושים – אנחנו קורבן של גניבה. אני מוכן לקיצוץ בשכר, אך אני דורש שיחזירו את הכסף שגנבו מאיתנו עד השקל האחרון".

 

ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית  אמר "קל להפוך את הדסה לבי"ח עירוני ברמה בינונית. המטרה שלנו לשמור על הדסה כמרכז מצוינות, שמתמחים ירצו להגיע אליו, שרופאים יבקשו ללמד, לחקור ולבצע עבודה קלינית. אנחנו רוצים לשמור על הדסה.

רופאי הדסה נתנו ונותנים תרומה שאף רופא אחר לא היה מוכן לה. לא ניתן יד לכך שרופאי הדסה ישתכרו פחות מרופאים אחרים.  לא ניתן יד לדיסאינפורמציה והסכומים השונים שנזרקים לאוויר במהלך המו"מ. פירוק הדסה תהיה כישלון של הממשלה, של נשות הדסה ושל ההנהלה. מישהו צריך להתעורר ולומר דיי! גם אם יעמידו אותנו בפני "כיתת יורים", יציבו בפנינו "כוכבי תקשורת" שיאשימו את רופאי הדסה בכישלון – לא ניכנע וניקח על כתפי הרופאים את קריסת הדסה".

מנכ"ל הדסה, ד"ר אביגדור קפלן השיב לדברים ואמר  "אם לא נגיע להסכם הבראה במהרה נמצא עצמנו במצב גרוע עוד יותר. התכנית היא לאזן את הדסה לטווח ארוך. לצערי המוכנות של הממשלה לסייע להדסה היא נמוכה, ועל כן הדרישה מהרופאים והעובדים גבוהה  יותר. גם אם יסכימו ועדי הרופאים לדרישתנו, עדיין יהיה לי קרב קשה להשלמת החוסרים מהממשלה. אנו מבקשים מהרופאים ויתור של 65 מיליון שקל בשנה. קופ"ח מאוחדת פועלת לזרז את התמוטטות הדסה על מנת להשתלט על הדסה הר הצופים. אתם הלב והמח של הדסה – גורל בית החולים נתון בידיכם. חובה עלינו להגיע להסכם עוד השבוע. אני נתקל בימים אלה בסיטואציות שאני מרגיש בושה עצומה. לעמוד בפני גמלאי ולומר לו שאין כסף לשלם לו".

השקט היחסי מכיוון הדסה בירושלים הוא שקט מדומה. בפועל כל העת מתקיימים מגעים בין הנהלת בית החולים ובין הרופאים על מנת לגבש בפרק הזמן ההולך ומתקצר של הקפאת ההליכים – תכנית הבראה מוסכמת שבאמצעותה יחזור בית החולים לפעול כרגיל, תוך שהוא משלם משכורות ומחזיר כספי חובות לנושיו.

בהודעה שנמסרה לתקשורת מטעם הרופאים נכתב: "מהמכתב לרופאים עולה כי קיימים פערים משמעותיים ונראה כי הסיכויים להגיע להסכם הבראה הולכים ופוחתים. ועדי הרופאים של הדסה טוענים כי הנהלת בית החולים עושה כל שביכולתה על מנת להעמיק את הפערים במקום לגשר עליהם. ניכר כי ללא התערבות ממשלתית אקטיבית במשא ומתן – הדסה תעמוד בפני משבר ותהיה על סף פירוק".

ועדי הרופאים של הדסה הודיעו: "אנו חשים ייאוש מאופי ואופן התנהלות המשא ומתן עם הנאמנים וההנהלה. המסרים שאנו מקבלים בימים האחרונים – שההנהלה מעוניינת להגיע לפירוק – לא יגרמו לנו להתקפל במו"מ ואינם מרתיעים אותנו מלהבטיח את התנאים הראויים לרופאי בית החולים, גם לנוכח המשבר הפיננסי בו הוא נמצא".

האם אכן תהיה הדסה? התשובה בפי כל הגורמים, כולל באוצר, היא –  כן. האם בתי החולים של הדסה ימשיכו להתקיים במתכונת הנוכחית? האם יוסקו מסקנות גם לגבי שאר בתי החולים הפועלים במתכונת של הדסה? עדיין לא ברור.

דוברת המרכז הרפואי הדסה רחלי גולדבלט מוסרת בתגובה :

בתשעת החודשים האחרונים, הנהלת הדסה, לא שינתה את עמדתה ודרישותיה בכל שלבי המשא ומתן. צר לנו כי הרופאים מבקשים לנהל את המשא ומתן באמצעות התקשורת וספינים מיותרים וליצור אוירה של פרוד במקום של אחדות. ההנהלה רואה ברופאים באחיות ובעובדים שותפים לדרך ומצפה שבימים של הקפאת הליכים בהם ההנהלה עושה כל שניתן כדי שבית החולים ימשיך לתפקד יעשו כולם ימים כלילות כדי להגיע לתכנית הבראה שתעלה את הדסה חזרה על דרך המלך. 

הנהלת הדסה עסוקה בהבראת בית החולים זהו הדבר היחיד העומד לנגד עיניה. כל מי שלא ירתם ויתן את ידו לגבוש הסכם, ברוח העקרונות שהוצגו לנציגי הממשלה וועדי העובדים, מוביל את בית החולים לקריסה ולחשש מהליכי פרוק.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top