איך הצעת החוק נגד עישון התהפכה לה בכנסת?

מה קורה בוועדות הכנסת? ח"כ עדי קול הגישה הצעת חוק למניעת עישון באצטדיוני הכדורגל. יו"ר וועדת העבודה הרווחה והבריאות שדנה בהצעה, ח"כ חיים כץ, דרש לקבוע שבמקום שיוקצו אזורי עישון למעשנים, יוקצו איזורים מיוחדים ללא מעשנים. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, אמר בדיון: "אתה הופך את החוק ומעניש את הלא מעשנים", כץ בתגובה: "אנחנו המחוקקים, לא אתם. למה השרה שלך לא הגיעה להגיד את דעתה על החוק?" תמלול הישיבה בוועדה

"אנחנו המחוקקים, אנחנו נקבע" ח"כ כץ (צילום: יח"צ)
"אנחנו המחוקקים, אנחנו נקבע" ח"כ כץ (צילום: יח"צ)

הדיון על הצעת החוק למניעת עישון באצטדיוני כדורגל התחיל שליו מאוד. אחרי כמה בדיחות שבשגרה, התיישבו חברי הכנסת ואנשי המקצוע  בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת כדי לשמוע את הקראת סעיפי הצעת החוק מפי עורכת הדין של הוועדה.

משפט אחד קטן, הוא שהקפיץ את יו"ר הוועדה ומשם ואילך כבר לא המשיכו לקרוא את סעיפי החוק:

"סעיף 12ב:   מתקן ספורט כהגדרתו בחוק הספורט, התשמ"ח–1988, למעט שני אזורים נפרדים של מושבים שהוקצו לעישון בידי הנהלת המיתקן, אם הוקצו, ובלבד שמספר המושבים כאמור אינו עולה על רבע ממספר המושבים במיתקן כולו, ולמעט חדר נפרד לחלוטין, שהוקצה לעישון בהפסקות בידי הנהלת המיתקן, אם הוקצה, ששטחו אינו עולה על רבע מהשטח שהוקצה לציבור להמתנה בהפסקות, ובלבד שיש בו סידורי אוורור תקינים והעישון בו אינו גורם למטרד בחלקים אחרים של המקום".

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, עצר את הקראת הסעיף כבר במילים "אם הוקצו" ואמר "מה זאת אומרת 'אם' הוקצו? כל הרעיון זה להקצות אזורים ללא עישון ללא מעשנים". מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, שנכח בדיון ניסה להבהיר "לפי מה שהבנתי, זה עניין של בהירות האמירה. ללא המילה 'אם הוקצו' מבהירים שאין חובה להקצות מקום למעשנים באיצטדיונים, אין כוונה לחייב את בעל האצטדיון.."

כץ המשיך ואמר ש"מוכרחים להקצות אזורים מיוחדים, אני רוצה שבחוק הזה – זה ייהנה וזה לא יהיה חסר". עו"ד מיכל גולדברג, מהלשכה המשפטית של משרד הבריאות,  קטעה את כץ ואמרה "ישבנו על זה עם עורכי הדין של הוועדה, התלבטנו בעניין הזה קודם לכן".

כאן כץ כבר לא ישב בשקט ואמר לה "כל הכבוד לכם שישבתם, אבל אנחנו המחוקקים. אתם יכולים להתלבט כמה שאתם רוצים. המחוקק יכול להחליט שזה צבע אדום ואם זה יעבור, כולם יקראו לזה  ממחר 'אדום', המחוקק נבחר על ידי הציבור כדי להחליט".

ח"כ עדי קול (יש עתיד) ניסתה להבהיר למה התכוונה בהצעת החוק שלה "אני התכוונתי שיהיו שני אזורים למעשנים והשאר ללא עישון"  וכץ פנה אליה ואמר "אני אומר לך תתחילי, יצליח לך? תתרחבי".

"דעתך לא חשובה, את 'כולה' למדת משפטים"

עו"ד גולדברג התפרצה שוב "אבל זה לא חוקתי" וכץ שב והבהיר לה "דעתך לא חשובה – מה שאת אומרת זה לא מעניין, את כולו למדת משפטים, כשתיבחרי לכנסת נשמע אותך".

ח"כ קול שככל הנראה הבינה שהצעת החוק שלה בדרך החוצה, ניסתה להתפשר עם יו"ר הוועדה והציעה "יחס של חצי חצי, אתה מוכן? חצי למעשנים וחצי ללא מעשנים?"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' גמזו התעורר פתאום ואמר "לא, מה זאת אומרת? ח"כ כץ מציע יציע נפרד ללא מעשנים? אתה לא יכול, אתה פוגע בלא מעשנים. זה לא פרופורציונלי לאחוז המעשנים בכלל. אחוז המעשנים באוכלוסייה עומד על  20%"

"גם בגילאים האלה?" שאל ח"כ כץ, "כן גם ילדים הולכים למשחקים האלה", צעק אחד המשתתפים בדיון, "מי אדוני?" שאל כץ, "עורך דין.." ניסה האיש להשיב לו, אבל כץ מיד השתיק אותו "אז אתה לא מעניין".

כץ המשיך להסביר לקול את משנתו והציע לקיים סקר באיצטדיונים, לשאול אנשים שבאים לקנות כרטיסים אם הם מעדיפים לשבת ביציע ללא עישון. ח"כ קול הגיבה כמנסה להציל משהו מהצעת החוק "אתה מתחייב שכמספר האנשים שיבקשו מקום ללא עישון יהיו להם מקומות?"

כץ המשיך להסביר "מה שאת אומרת זה שהחוק הזה לא יהיה בשנה הקרובה, למה? כי נגמרו המנויים. אנחנו מדברים על האיצטדיונים הגדולים ושם מוכרים כרטיסים – שם נפנה לאנשים שקונים כרטיסים ונשאל אותם מה הם מעדיפים. אני יכול לכתוב בחוק מה שאני רוצה, אבל אני רוצה שזה יהיה ישים, הציבור צריך לרצות בחוק כזה".

"אל תכתבי יציע, תכתבי אזור. אזור זה יכול להיות כמה יציעים. את עושה אזור למעשנים ואזור ללא מעשנים. פה נגדיר אזור 1 ואזור 2 בשביל שיהיה קריאה ראשונה ואז, אני לא יודע איך אנחנו עושים את זה, אבל צריך לפנות להתאחדות לכדורגל ולהגיד להם 'שמעו אנחנו מבקשים לעשות סקר ולשאול אנשים אם הם מעדיפים בלי עישון'.."

ח"כ קול שאלה "למה ההתאחדות לכדורגל לא הגיעו היום לדיון", כץ חייך אליה כמבוגר אחראי ואמר "יש להם בעיות יותר חשובות, גם אי אפשר לחייב אותם לעשות את הסקר הזה".

נציג של עמותת 'אוויר נקי' אמר "אנחנו מבקשים להוסיף שלא יהיה רק איסור לעשן ביציעים, אלא גם במגרש עצמו, שהמאמן לא יעשן.." , אבל כץ קטע גם אותו ואמר "אנחנו לא מקבלים את ההצעה שלך".

"למה?" הקשה הנציג, "כי זה לא חשוב ודעתך לא מעניינת" השיב לו ח"כ כץ.

הנציג לא וויתר ואמר "צריך להביא בחשבון שרבים ממי שמגיעים לשם הם ילדים..", אבל כץ המשיך בשלו, "הורה יחליט מה לעשות עם הילדים שלו, אנחנו לא יכולים לחוקק חוקים שהציבור לא רוצה".

פרופ' גמזו שוב ניסה "אתה רוצה שיוקצו שני איזורים ללא מעשנים? ושבשאר לא יעשנו?"  -"לא" השיב כץ. "למה? כי זה לא משנה, זה סמנטיקה".

פרופ' גמזו שאל "אם זה לא משנה, אז למה לא להשאיר את זה  (הצעת החוק) ככה?" כץ השיב לו "מה השרה שלך חושבת על החוק?" גמזו גמגם "אה..אני חושב שהיא..אני חושב שהיא בעד החוק"

כץ חייך כמוצא שלל רב "אז למה היא לא באה להגיד את זה כאן?"

בשלב הזה ח"כ קול ניסתה בכל זאת להחזיר את הצעת החוק למקורה ואמרה "חיים, אתה הופך את הצעת החוק כל החוק מדבר על הקצאת מקום למעשנים ולא ללא מעשנים. אתה כאילו אומר שרובינו מעשנים וצריך להקצות  מקום ללא מעשנים".

ח"כ כץ השיב לה "טוב אז אנחנו מפסיקים עכשיו את הדיון", ח"כ קול התאכזבה "לא נו..", אבל זה לא עזר לה. כץ החליט ובזה זה נגמר "נמשיך לדבר על זה מאוחר יותר תודה רבה הישיבה נעולה".

בבירור של 'סמאללה' מה יהיה בגורל הצעת החוק נמסר מדוברות הוועדה כי "הישיבה נדחתה לשבוע הבא, אז תוגש הצעת החוק כפי שהוגשה היום".

Share This:

כתיבת תגובה

Top