מחקר: בנים הם בעלי נטייה חזקה יותר לאוטיזם

חוקרים משווייץ טוענים כי גילו מדוע אוטיזם נפוץ יותר אצל בנים מאשר בנות. מחקר חדש מצביע על כך שבנות דורשות מוטציות גנטיות קיצוניות בהרבה משל בנים, על מנת ללקות באוטיזם

למה בנים יותר נוטים לאוטיזם?  אילוסטרציה (shutterstock)
למה בנים יותר נוטים לאוטיזם? אילוסטרציה
(shutterstock)

מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי  the American Journal of Human Genetics , מצביע על כך שכדי ללקות באוטיזם, בנות צריכות לפתח מוטציות גנטיות קיצוניות יותר מאלה שבנים צריכים, כדי להיות אוטיסטים.

מחבר המחקר, ד"ר סבסטיאן ג'קוומונט, מבית החולים האוניברסיטאי של לוזאן בשוויץ, אמר לדיילי מייל אונליין  כי "זהו המחקר הראשון שמדגים בצורה משכנעת הבדלים ברמה המולקולרית בין בנים ובנות. המחקר מצביע על כך שיש רמה של חוסן בהתפתחות המוחית השונה בין המינים, ונראה שנשים הן בעלות יתרון ברור".
המחקרים הראו בעבר כי הפרעת אוטיזם והפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) נפוצות יותר בקרב בנים.  ואכן, ל- 1.8% מהנערים יש אוטיזם לעומת רק 0.2% מהבנות.
כמה חוקרים הציעו כי קיימת הטייה חברתית שמגבירה את הסבירות של אבחון אוטיזם בבנים, ואילו אחרים הציעו כי קיימים הבדלים מבוססי מין ברגישות גנטית.
עם זאת, המחקרים האחרונים שחקרו את ההסברים הביולוגיים לשוני המגדרי הזה, הוכחו כחד משמעיים.
כדי לבחון שאלה זו, ד"ר ג'קוומונט התחבר עם ד"ר אוון אייכלר, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון, כדי לנתח דגימות DNA של 16 אלף אנשים עם הפרעות נוירו התפתחותיות, כלומר, אנשים בעלי ליקויים בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית ובמוח, וכן נלקחו דגימות מ – 800 משפחות שהושפעו מאוטיזם.

הפרעות נוירו התפתחותיות כוללות לא רק אוטיזם, אלא גם תסמונת דאון, הפרעת קשב וריכוז, תסמונת טורט ופגיעות מוח טראומטיות.

החוקרים ניתחו גם את הבדלים אינדיבידואליים במספר העותקים של גן מסוים ווריאציות רצף ה-DNA.

הם מצאו כי בנות שאובחנו עם הפרעה נוירו-התפתחותית, כולל אוטיזם, היו בעלו מספר גדול יותר של גנים מזיקים מאשר בנים שאובחנו עם אותה ההפרעה.

ונשים שאובחנו עם אוטיזם היו בעלות מספר גדול יותר של וריאציות רצף ה-DNA המזיקות – מאשר גברים עם אוטיזם. הממצאים מצביעים על כך שהמוח הנשי דורש שינויים גנטיים קיצוניים יותר מאשר המוח הגברי, כדי לייצר סימפטומים של אוטיזם או הפרעות נוירו-התפתחותיות אחרות.

לדברי ד"ר ג'קוומונט "התוצאות מצביעות על כך שנשים מתפקדות הרבה יותר טוב מאשר גברים כאשר הן נדרשות להתמודד עם מוטציות גנטיות המשפיעות על התפתחות המוח. הממצאים שלנו עשויים להוביל לפיתוח גישות יותר מוכוונות מגדר, הקשורות ברגישות גנטית, לאבחון של הפרעות נוירו התפתחותית".

Share This:

כתיבת תגובה

Top