רופאים הצליחו לגדל סחוס מתאי שומן

המטרה: רופאים בבית החולים גרייט אורמונד סטריט בלונדון רוצים להיות מסוגלים לשחזר את פניהם של אנשים שאיבדו איברים בפניהם, באמצעות תאי גזע שנלקחו מהשומן שלהם. צוות הרופאים גידל סחוס במעבדה ומאמין שזה יכול לשמש כדי לבנות מחדש את האוזניים והאף

בקרוב יוכלו "לגדל" אוזניים ואף משומן? אילוסטרציה.
בקרוב יוכלו "לגדל" אוזניים ואף משומן? אילוסטרציה.

הרופאים אומרים שהטכניקה, שפורסמה בכתב העת הרפואי Nanomedicine , יכולה לחולל מהפכה בתחום. יש עדיין כברת דרך מדעית לעשות אבל אם הכל יתנהל כשורה, הרופאים בבריטניה רוצים להשתמש בטכניקה החדשה כדי לטפל במצבים כמו "מיקרוטיה", מחלה הגורמת לכך שהאוזן לא מצליחה להתפתח כראוי אצל ילדים והם גדלים מחוסרי אוזניים, או בעלי אוזניים  פגומות.
המצב כיום הוא כזה שילדים עם בעיה כזאת עוברים ניתוח שבו נלקח להם סחוס מהצלעות על מנת שמנתחים יוכלו לפסלו בעדינות כך שיידמה לאוזן ואז משתילים אותה בפניו של הילד. זה דורש פעולות מרובות, משאיר צלקות קבועות על החזה והסחוס בצלעות לא מתאושש מזה.
צוות החוקרים בבית החולים הלונדוני החליט לחקור את האלטרנטיבות לייצור סחוס ופיתחו שיטה: דגימה זעירה של שומן תילקח מהילד וממנה יחולצו תאי הגזע שמהם יגדלו הרופאים סחוס במעבדה ואותו יפסלו בדמות אוזן וישתילו בילד.

"מדהים, אפשר לגרום לתאים לעשות מה שאתה רוצה"

"פיגום" בצורת אוזן יוצב ב"מרק" של תאי גזע כך שהתאים יתאימו עצמם לצורה ולמבנה הרצויים, במקרה הזה, צורת אוזן. הרופאים השתמשו בכימיקלים כדי "לשכנע" את תאי הגזע הללו – היכולים להפוך לכל תא אחר בגוף – להפוך דווקא לתאי סחוס.

בשלב הבא משתילים את תאי הגזע שהפכו לתאי סחוס בצורת אוזן מתחת לעורו של הילד, במקום שבו צריכה לגדול אוזן, כדי לתת לילד צורה של אוזן.

אז בהחלט מדובר כאן בהצלחה מרשימה,  החוקרים הצליחו ליצור את הסחוס בפיגום, אך יחד עם זאת, יש צורך בבדיקות בטיחות לפני שהם יכולים להיות בשימוש בחולים.
אחת החוקרות ד"ר פטריציה פרטי, אמרה ל-BBC  "זה באמת מרגש שיש סוג של תאים בגוף האדם שאינם בעלי פוטנציאל גנטי להפוך לגידולים וניתן להחזירם לאותו מטופל, כך שאין לנו את הבעיה של דיכוי חיסוני,  והם יכולים לעשות את העבודה שאתה רוצה שהם יעשו". ד"ר פרטי מקווה שהטכניקה החדשה תאפשר השתלת אוזניים בילדים בניתוח אחד בלבד ושהאוזן תתפקד כאוזן לכל דבר ותגדל יחד עם הילד עם השנים.

הטכניקה יכולה לעזור לחולים כמו סמואל קלומפוס בן ה-15 , שעבר את הניתוח הקיים לשחזור אוזניים ונלקח לו סחוס מהצלעות. אמו של סמואל, סו, אמרה ל – BBC שבני המשפחה מברכים את המחקר החדש.
"הם לא היו צריכים לקחת את הסחוס. יש לו צלקת שם עכשיו וסם אמר שזה לא נוח ביותר". הטכניקה יכולה לשמש ליצירת סחוס גם לרקמות אחרות, כמו האף, העלול להיפגע במבוגרים לאחר טיפולי סרטן.

לדברי הרופאים בעתיד ניתן יהיה לייצר גם עצמות מהחומר הזה, אבל כל התהליך דורש זמן והרבה בדיקות בטיחות שיוודאו שאין בכך נזק לבני אדם.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top