חיסון השפעת מפחית סיכון ללקות בשבץ

מחקר חדש מגלה שמי שמתחסן מפני השפעת העונתית, מזכה את עצמו בהפחתה של 25%  בסיכון ללקות בשבץ מוחי במהלך השבועות שלאחר החיסון

חיסון לשפעת, אילוסטרציה
חיסון לשפעת, אילוסטרציה

אז אולי קצת כואב וקצת לא נעים ואולי יש ויכוח עתיק אם כן להתחסן או לא להתחסן, אבל עבור מי שעושה ממש טבלה של יתרונות מול חסרונות בכל הקשור לחיסון השפעת, אפשר כעת להכניס לטור ה"יתרונות" את המחקר הזה.

חוקרים מהאוניברסיטאות נוטינגהם ולינקולן בבריטניה, מצאו שלאחר הדקירה, החיסון מפני השפעת העונתית יכול להפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי בכמעט רבע, לא תיקחו?

החוקרים גילו כי חולים שחוסנו נגד שפעת היו בעלי סיכון מופחת ב 24% ללקות בשבץ באותה עונת שפעת.
ב2010, אותו צוות מחקר הראה קשר דומה בין חיסון נגד שפעת וירידה בסיכון להתקפי לב.
החוקרים סבורים שנגיף השפעת גורם לדלקת נרחבת אשר "מעודדת" את התפרצותו של הפלאק בעורקים  וגם מאלצת את הלב לעבוד קשה יותר.
נירו סיריווארדנה, פרופסור לרפואה ראשונית ולרפואת חירום טרום-בית חולים בבית הספר לבריאות וטיפול סוציאלי באוניברסיטת לינקולן אמר לטלגרף הבריטי "אנחנו יודעים שמחלות לב וכלי דם נוטות

 שבץ מוחי (אילוסטרציה)
שבץ מוחי (אילוסטרציה)

לתקוף במהלך החורף, וכי הסיכונים יכולים להיות מוגברים על ידי זיהומים בדרכי הנשימה כמו שפעת. המחקר שלנו הראה קשר משמעותי מאוד בין חיסון נגד שפעת לבין סיכון מופחת לשבץ באותה עונת שפעת. התוצאות היו עקביות בהתאם למחקרים הקודמים שלנו לסיכון להתקפי לב".

המחקר ניתח את הרשומות של יותר מ 47,000 חולי שבץ בין השנים 2001-2009 השווה אותן למספר דומה של אנשים בקבוצת ביקורת. הם מצאו שחיסון נגד שפעת היה קשור לירידה של 24% בסיכון ללקות בשבץ, כאשר כל האפשרויות האחרות וכל ההסברים האלטרנטיביים הובאו בחשבון.

עוד התברר שהירידה בסיכון ללקות בשבץ הייתה חזקה ביותר אם החיסון ניתן בתחילת עונת השפעת.
פרופ' סיריווארדנה הוסיף ש " יהיה צורך במחקרים ובניסויים נוספים כדי להבין טוב יותר את הקשר בין חיסון נגד שפעת והסיכון ללקות בשבץ, עם זאת, ממצאים אלו מחזקים את הערך של רשויות הבריאות לצורך בחיסון האוכלוסייה מפני שפעת, יש כאן ערך בריאותי מוסף".

Share This:

כתיבת תגובה

Top