הסתיימה שביתת הרופאים בהדסה

הרופאים החליטו לחזור לעבודה. יו"ר הר"י ד"ר לאוניד אידלמן "המטרה היא להגיע להסכם שישמור על הרפואה בהדסה"; שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ, קיבל החלטה בעניין החשיפה של רופאי הדסה לתביעות רשלנות רפואית והחיל את הגנת הקפאת ההליכים גם על הרופאים, שעד עתה היו חשופים לתביעות אישיות. בסיכום דבריו כתב: "התוצאה היא כי נסללה הדרך לחזרתם של הרופאים לעבודה"

חוזרים לעבודה, מסדרונות הדסה (צילום: כרמית ראובן)
חוזרים לעבודה, מסדרונות הדסה (צילום: כרמית ראובן)

אחרי הדיון המוצלח בבית המשפט המחוזי בירושלים, דיון שבו הרופאים והנהלת הדסה, יחד עם הנאמנים הצליחו להגיע להסכמה שבית החולים לא יכול לתפקד בלי רופאים ואילו הרופאים לא יכולים לתפקד בלי ביטוח ראוי – הגיעה גם החלטת השופט דוד מינץ לקבל את בקשותיהם והצהרותיהם של כל הצדדים ולהעניק לרופאים הגנה מתביעות מתוקף צו בית המשפט בזמן הקפאת ההליכים.

הרופאים בחנו את ההחלטה במשך מספר שעות ואז הודיעו שהם חוזרים לעבודה. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן אמר "רופאי הדסה חוזרים לעבודה רגילה לאחר הסדרת נושא ביטוח אחריות מקצועית וצעדים בוני אמון שעליהם הסכימה הנהלת בית החולים".

אידלמן הוסיף "אנו חוזרים לשולחן המשא ומתן במטרה להגיע להסכם הבראה שישמור על הרפואה בהדסה".

אחרי שהרופאים יחזרו לעבודה ובית החולים יחזור לתפקוד מלא, ניתן יהיה לקלוט מחדש את החולים ולייצר הכנסות במינימום הוצאות, ותוך כדי כך, במהלך שלושת החודשים הקרובים ינהלו הרופאים והנהלת הדסה והנאמנים עו"ד ליפא מאיר ועו"ד אשר אקסלרוד – משא ומתן אינטנסיבי לתכנון והסכמה על תכנית שתבריא את הדסה ותחזיר לה את היכולת לספק שירותים רפואיים לתושבי האזור כולו, לימודים אקדמיים לצוותים רפואיים מכל הארץ ומקום תעסוקה מהגדולים בבירה.

סלע המחלוקת

הרופאים ניהלו משא ומתן עם הנהלת הדסה במהלך הימים האחרונים ובמהלכו, היה נדמה שדווקא הם יחזרו לעבודה מוקדם מהצפוי, משום שהם הביעו נכונות וויתרו לדבריהם על כל הדרישות, למעט אחת שאין באפשרותם לוותר עליה.

קוראים לזה ERP וזה למעשה, המכשול האחרון שעמד בין קפלן ובין התנהלות מלאה ותקינה של בית החולים הדסה, התנהלות שתאפשר גם החזרת הרווחים, שיאפשרו להניע את גלגלי ההבראה המיוחלת.

הרופאים דרשו כבר בתחילת המאבק שלהם, שלמרות הקפאת ההליכים (אותו צו משפטי המאפשר לבית החולים לא לשלם לנושיו את הכספים שהוא חייב להם במשך תקופה בת 3 חודשים), יהיה ספק אחד שכן ישלמו לו – חברת הביטוח. לדברי יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן, הרופאים כבר מזמן לא מדברים על קיצוצי השכר, הם עסוקים באפשרות שמישהו יתבע אותם על רשלנות רפואית והם לא יהיו מבוטחים.

הנהלת הדסה הבינה את העניין ומיהרה לשלוח לרופאים פוליסת ביטוח מקצועי, אבל אחרי שעורכי הדין שלהם בחנו את הפוליסה התברר שחסר בה רכיב מרכזי, רכיב "תקופת הדיווח המוארכת" או  Extended Report Period , ERP.

פוליסת ביטוח שאין בה ERP אינה מבטחת את הרופא מפני רשלנות רפואית אם לא היה דיווח לחברת הביטוח על התרחשותו של מקרה רשלנות. במקרים רבים, קיומה של הרשלנות מתוודעת לרופאים ולבית החולים רק בשלבים מאוחרים יותר, אז הרשלנות מוכחת בבית המשפט. בהיעדר התקופה המוארכת לדיווח על מקרה שכזה, אם חלה רשלנות רפואית והיא לא דווחה לחברת הביטוח בתוך 60 ימים מרגע התרחשותה, הביטוח על אותו מקרה לא תקף, ובית החולים עשוי להיאלץ לשלם בעצמו פיצויים לתובע.

לאחר שבית המשפט המחוזי נתן לבית החולים הדסה צו הקפאת הליכים, הוא למעשה נטל ממנו את האפשרות לשלם פיצויים במקרה של תביעת רשלנות רפואית, התובעים. הקפאת ההליכים בעצם פתחה פתח לנושים ותובעים לעקוף את הקפאת ההליכים ולגבות את הכסף שלהם מהרופאים עצמם.

זאת הסיבה שבגללה הוגשו כבר 3 תביעות נגד רופאי הדסה בגין רשלנות רפואית. בית החולים לא יכול לשלם, בגלל הקפאת ההליכים, אז העול נופל על הרופאים.

"במצב כזה, אומר ד"ר אידלמן, אין רופא בעולם שיסכים לנתח מישהו, זה לא קיים בשום מקום בעולם".

כעת הנהלת הדסה מבקשת מבית המשפט לאפשר לה לשלם פיצויים עבור תביעות רשלנות מכספי ההבראה שניתנו לה מהאוצר ומארגון נשות הדסה.

השופט דוד מינץ, עצר את הדיון ושאל את מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר "אני רוצה להבין, מה המשמעות בפועל של ההחלטה שלי היום? אני יכול לנסח החלטה יפה מאוד אבל אם בפועל זה לא יחזיר את הרופאים לעבודה בהדסה, אז מה עשינו כאן?"

עו"ד ופנר השיבה ש"הרופאים מוכנים לחזור עכשיו לעבודה אם יקבלו התחייבות כלשהי שיהיה להם אותו ERP בפוליסת הביטוח, בין אם ההנהלה תתחייב לשלם, בין אם המדינה תתחייב לשלם או אם בית המשפט ייתן סעד שלא יאפשר לתבוע את הרופאים באופן אישי, לפחות בפרק הזמן של הקפאת ההליכים"

צפו בהצהרתם של עו"ד ליפא מאיר ומנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, בתום הדיון בבית המשפט המחוזי (צילום: כרמית ראובן)

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top