שביתת הרופאים בהדסה: "ההחלטה בידי בית המשפט"

בית המשפט המחוזי בירושלים דן היום (ד') בסלע המחלוקת העיקרי בין הנהלת הדסה והרופאים – הביטוח המקצועי. במהלך הדיון הסכימו הצדדים שהנהלת הדסה תממן את רכיב הביטוח מכספי ההבראה שניתנו לה על מנת שהרופאים יוכלו לחזור לעבודה, בית המשפט צריך להחליט אם לקבל את הפתרון

אחרי שסיים לנהל משא ומתן לילי מול ההסתדרות, האחיות ועובדי המנהל והמשק, בלי הרבה שינה, הגיע מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי לנסות להתמודד עם ה"מוקש האחרון" – הרופאים.

עו"ד ליפא מאיר מחוץ לחדר הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושלים, היום (צילום: כרמית ראובן)
עו"ד ליפא מאיר מחוץ לחדר הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושלים, היום (צילום: כרמית ראובן)

עובדי הדסה אמנם חזרו לעבודה מלאה, אבל בתי החולים של הדסה עדיין פועלים במתכונת שבת בשל שביתת הרופאים שעדיין מתקיימת שם.  הרופאים כבר ניהלו משא ומתן עם הנהלת הדסה ובמהלכו ויתרו לדבריהם על כל הדרישות למעט אחת שאין באפשרותם לוותר עליה.

קוראים לזה ERP וזה למעשה, המכשול האחרון העומד בין קפלן ובין התנהלות מלאה ותקינה של בית החולים הדסה, התנהלות שתאפשר גם החזרת הרווחים, שיאפשרו להניע את גלגלי ההבראה המיוחלת.

מה זה בכלל ה- ERP הזה?

הרופאים דרשו כבר בתחילת המאבק שלהם, שלמרות הקפאת ההליכים (אותו צו משפטי המאפשר לבית החולים לא לשלם לנושיו את הכספים שהוא חייב להם במשך תקופה בת 3 חודשים), יהיה ספק אחד שכן ישלמו לו – חברת הביטוח. לדברי יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן, הרופאים כבר מזמן לא מדברים על קיצוצי השכר, הם עסוקים באפשרות שמישהו יתבע אותם על רשלנות רפואית והם לא יהיו מבוטחים.

הנהלת הדסה הבינה את העניין ומיהרה לשלוח לרופאים פוליסת ביטוח מקצועי, אבל אחרי שעורכי הדין שלהם בחנו את הפוליסה התברר שחסר בה רכיב מרכזי, רכיב "תקופת הדיווח המוארכת" או  Extended Report Period , ERP.

פוליסת ביטוח שאין בה ERP אינה מבטחת את הרופא מפני רשלנות רפואית אם לא היה דיווח לחברת הביטוח על התרחשותו של מקרה רשלנות. במקרים רבים, קיומה של הרשלנות מתוודעת לרופאים ולבית החולים רק בשלבים מאוחרים יותר, אז הרשלנות מוכחת בבית המשפט. בהיעדר התקופה המוארכת לדיווח על מקרה שכזה, אם חלה רשלנות רפואית והיא לא דווחה לחברת הביטוח בתוך 60 ימים מרגע התרחשותה, הביטוח על אותו מקרה לא תקף, ובית החולים עשוי להיאלץ לשלם בעצמו פיצויים לתובע.

לאחר שבית המשפט המחוזי נתן לבית החולים הדסה צו הקפאת הליכים, הוא למעשה נטל ממנו את האפשרות לשלם פיצויים במקרה של תביעת רשלנות רפואית, התובעים. הקפאת ההליכים בעצם פתחה פתח לנושים ותובעים לעקוף את הקפאת ההליכים ולגבות את הכסף שלהם מהרופאים עצמם.

זאת הסיבה שבגללה הוגשו כבר 3 תביעות נגד רופאי הדסה בגין רשלנות רפואית. בית החולים לא יכול לשלם, בגלל הקפאת ההליכים, אז העול נופל על הרופאים.

"במצב כזה, אומר ד"ר אידלמן, אין רופא בעולם שיסכים לנתח מישהו, זה לא קיים בשום מקום בעולם".

כעת הנהלת הדסה מבקשת מבית המשפט לאפשר לה לשלם פיצויים עבור תביעות רשלנות מכספי ההבראה שניתנו לה מהאוצר ומארגון נשות הדסה.

השופט דוד מינץ, עצר את הדיון ושאל את מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר "אני רוצה להבין, מה המשמעות בפועל של ההחלטה שלי היום? אני יכול לנסח החלטה יפה מאוד אבל אם בפועל זה לא יחזיר את הרופאים לעבודה בהדסה, אז מה עשינו כאן?"

עו"ד ופנר השיבה ש"הרופאים מוכנים לחזור עכשיו לעבודה אם יקבלו התחייבות כלשהי שיהיה להם אותו ERP בפוליסת הביטוח, בין אם ההנהלה תתחייב לשלם, בין אם המדינה תתחייב לשלם או אם בית המשפט ייתן סעד שלא יאפשר לתבוע את הרופאים באופן אישי, לפחות בפרק הזמן של הקפאת ההליכים"

צפו בהצהרתו של עו"ד ליפא מאיר בתום הדיון בבית המשפט המחוזי (צילום: כרמית ראובן)

 

צפו ביו"ר וועד רופאי הדסה ד"ר דרור מבורך, מוסר פרטים בתום הדיון בבית המשפט המחוזי (צילום: כרמית ראובן)

צפו במנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן בתום הדיון בבית המשפט המחוזי (צילום: כרמית ראובן)

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top