חיידק ושמו איתי

נא להכיר: חיידק חדש, הפועל במערכת העיכול התגלה על ידי חוקר צעיר בבית החולים מעייני הישועה ונקרא על שמם של מדענים יהודים שנספו בשואה, שחיבור שמם יחד יוצר את שמו שלו – איתי

מה עושה חיידק במדור "בשורות טובות" שלנו? קודם כל הוא כאן בגלל הגאווה הישראלית, ממנה תמיד טוב שיש בבית. חוץ מזה, כל חיידק שאנחנו מגלים, הוא חיידק שאפשר להתמודד איתו ולרפא חולים, בשורות טובות בהחלט.

איתי אמיר, מגלה החיידק "איתי".
איתי אמיר, מגלה החיידק "איתי". (צילום: דוברות מעיני הישועה)

איתי אמיר (34), דוקטורנט במחלקה למיקרוביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת ת"א ועובד בכיר במעבדה המיקרוביולוגית בבית החולים מעייני הישועה, הבחין לפני כשנה כי בתרבית הדם שהגיעה לידיו מצוי חיידק לא מוכר. לאחר תקופה ארוכה של בדיקות התגלה כי אכן מדובר בזן חדש של חיידקים אשר פועלים ככל הנראה במערכת העיכול ומיטיבים עמה. 

כיצד גילית את החיידק?

"זה קרה לגמרי במקרה. במסגרת עבודתי בבית החולים, הגיעה לידיי תרבית דם של חולה בן 84 מהמחלקה הפנימית. להפתעתי, הבחנתי כי בתרבית ישנו חיידק לא מזוהה, שאינו תואם את הדפוסים המוכרים. ערכנו אבחון מולקולרי וגילינו שמדובר בחיידק חדש. בהמשך, במסגרת שיתוף פעולה עם מכון פסטר ואוניברסיטת תל אביב, החיידק נשלח לזיהוי בארצות הברית ולאחר מספר חודשים קבלנו אישור לכך שאכן מדובר בחיידק חדש".

באיזה חיידק מדובר? 

"מדובר בזן חדש של חיידקים אשר ככל הנראה מיטיבים עם מערכת העיכול באמצעות יצירת חומצת שומן שמהווה מקור אנרגיה עיקרי לתאי המעיים. מערכת העיכול של בני האדם מאד מורכבת ויש בה המון חיידקים, אני משער שהחיידק המסוים הזה לא מופיע בה בכמות גדולה ולכן לא גילו אותו קודם. כמובן שאת מלוא המשמעות והחשיבות הקלינית של החיידק ניתן יהיה להבין רק בעתיד, לאחר מחקר".

מה משמעות הגילוי?

"קודם כל, זה מאד מרגש למצוא חיידק חדש ומבחינתי זו הגשמת חלום. מדובר באירוע נדיר, בעל חשיבות מדעית רבה. זו הפעם הראשונה שגילינו חיידק בבית החולים מעייני הישועה, לא כל יום מגלים חיידק במעבדות קליניות שעוסקות בדגימות מבני אדם. אנחנו החוקרים ממקמים את כל החיידקים על עץ החיים ואני מרגיש שהוספתי עוד ענף לעץ, משהו שלא היה ידוע קודם. זוהי תרומתי הצנועה למדע. אני גם זכיתי לבחור את שמו של החיידק."

איתי בחר לקרוא לחיידק החדש Eisenbergiella Tayi או בקיצור: E-Tayi, על שם  החוקרים ד"ר פיליפ אייזנברג ז"ל, מיקרוביולוג יהודי אשר נספה בשואה, וד"ר וורן טאי ז"ל, אשר גילה את המחלה הגנטית טאי זקס, מחלה קשה שפוגעת ביהודים אשכנזים.

"מקובל מאוד להשתמש בשמות של חיידקים על מנת להנציח בקטריולוגיים ממדעי החיים", מסביר אמיר, "ובתהליך בחירת השם ביקשתי להנציח מדענים שנספו בשואה".

אולם, מסתבר שלא רק את המדענים הללו ביקש איתי להנציח – בבקטריולוגיה נוהגים הרופאים לקרוא לחיידקים בראשי תיבות וכך יוצא, שראשי התיבות יוצרים (ולא במקרה) את השם –  "איתי".

Share This:

כתיבת תגובה

Top