יו"ר וועדת הבריאות: "גרמן יודעת רק להתראיין בתקשורת"

בזמן שמחוץ לכנסת הפגינו יותר מאלף עובדי הדסה, בפנים התקיים דיון חירום: מנכ"ל הדסה: "אין לנו כסף לקנות תרופות ואוכל לחולים"; יו"ר וועדת הבריאות כץ: "איפה גרמן? כולם באו ורק היא לא?"; מנכ"ל משרד הבריאות: "זה לא הזמן לנגח פוליטית את השרה, אני פה במקומה"; יו"ר ההסתדרות הרפואית אידלמן ויו"ר הסתדרות האחיות כהן: "תת התקצוב של האוצר הוא שיטה וזה מה שהביא למצב הקיים, הקפאת ההליכים הוא תקדים מסוכן"

בפתח הדיון בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת הבוקר (ב') העוסק במשבר בבית החולים הדסה, ציין יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ את העובדה ש"האולם מלא בחברי כנסת אבל שרת הבריאות היא היחידה שלא הגיעה לכאן"

ועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת, היום (צילום: כרמית ראובן)
ועדת העבודה הרווחה והבריאות בכנסת, היום (צילום: כרמית ראובן)

כץ הוסיף ש"גרמן לא מגיעה לדיונים בוועדה, כנראה משום שאנחנו לא משתפים איתה פעולה, היא לא נפגשת עם הרופאים ולא מוצאת זמן לכנסת אבל היא כן יודעת לרוץ לדבר בכל כלי תקשורת ולהתראיין על המשבר בהדסה"

ח"כ יעקב ליצמן, לשעבר סגן שר הבריאות אמר "אני מוכן לשמש כאן סגן שרת הבריאות, אני אשיב לשאלותיכם גם ככה אני יודע את התשובות יותר טוב ממנה".

מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן הציג את המצב בהדסה לחברי הכנסת והסביר את הסיבה לפנייה להקפאת הליכים "אני לא יכול להסתכל לעובדים בעיניים ולשלם להם רק 50% מהשכר אבל אין לנו כסף בקופה לשלם את היתר. אין כסף להאכיל את החולים ולקנות תרופות".

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ  יצחק (בוז'י) הרצוג אמר "שיטת התשלום לקופות החולים  (קפינג) היא כמו חיידק שמכרסם מבפנים את מוסדות הבריאות וממוטט בתי חולים"

ח"כ שלי יחימוביץ' "אני חושבת שצריך להלאים את בית החולים, אני יודעת שזה מושג קשה לבית חולים שרגיל לקרוא לעצמו פרטי אבל אי אפשר להמשיך לשחק פה משחק כפול, לקרוא לבית החולים פרטי ואז לבקש מהמדינה שתסייע כשקורסים. השר"פ בהדסה צורם וזה תמרור אזהרה בשביל כולנו כי הנה ה'פיילוט' כשל, אנחנו שומעים כל הזמן על זה שהשר"פ יציל את בתי החולים אבל הוא פשוט לא טוב".

ח"כ ליצמן "אני אשיב במקום גרמן, אני יודע את התשובות יותר טוב גם ככה" (צילום: כרמית ראובן)
ח"כ ליצמן "אני אשיב במקום גרמן, אני יודע את התשובות יותר טוב גם ככה" (צילום: כרמית ראובן)

יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן אמר "במסגרת הקפאת ההליכים אשר מבקשים הנהלת הדסה והאוצר נכלל סעיף המבטל את הביטוח המקצועי של הרופאים. אין גבול לחוצפה ולשערורייה הזו, זו לא הקפאת הליכים – זו הקפאת אחריות. זו הקפאת האחריות הבסיסית של הנהלת בית החולים על הרופאים ועל החולים בהדסה. במציאות כזו כף רגלו של רופא אחד לא תדרוך בשטח בית החולים".

יו"ר ועד האחיות בהדסה צילה גרא "אמורים לנו שאנחנו בית חולים פרטי, אבל האחיות בהדסה לא קיבלו שקל מעבר להסכמים הקיבוציים ולא מקבלות פנסיה על המשמרות"

סגן שר הבריאות לשעבר, ח"כ יעקב ליצמן אמר "אני מוחה ששרת הבריאות גרמן לא נמצאת פה. היא אפילו לא ביקרה בהדסה מתחילת השביתה, יש לה זמן לאורלי וגיא יש לה זמן לוועדת הכלכלה אבל לכאן היא לא באה" ליצמן הוסיף "בתי חולים ממשלתיים, כשהם בגירעון, הממשלה מכסה להם את הגירעון. האוצר השתגע לגמרי. אני בניגוד לשלי ולמיקי בעד שר"פ אני חושב שבבתי חולים ציבוריים אין מנוס משר"פ ושלא יספרו לאף סבתא סיפורים. להגיד על הרופאים שהם גנבו את הכסף זה ביזיון".

"כשבא לכם אתם שר"פ וכשלא המדינה אשמה"

יו"ר הוועדה חיים כץ קינח את הדיון במתן כמה דקות לתגובת המדינה והנהלת הדסה "מעניין אותי איך ילדי האוצר שלא מבינים שום דבר מעבר לקצה החוטם שלהם, מעניין אותי לדעת איך הם מרגישים על מה שהם עשו" נציג האוצר ניסה להסביר "לבית החולים גירעונות מתמשכים לאורך השנים, הם הביאו את בית החולים לקריסה פיננסית ההידרדרות הפיננסית נובעת מחריגות השכר ומהסכמים שנחתמו עם קופות החולים".

"לא יכול להסתכל לעובדים בעיניים" מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן (צילום: כרמית ראובן)
"לא יכול להסתכל לעובדים בעיניים" מנכ"ל הדסה אביגדור קפלן (צילום: כרמית ראובן)

"אתה אשם במשבר הזה, אתה אשם, אל תזרוק על אחרים". צעק יו"ר הוועדה עליו.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הביע תרעומת חריפה על התנהלות הח"כים בדיון ותקף אותם וגם את העובדים "אני רוצה למחות על ההערות כנגד העדרה של שרת הבריאות, היא לא יכלה להגיע לישיבה הזאת, היא שלחה אותי ואני מכיר את כל הנתונים, זה לא מקובל לנצל פה את הבמה כדי לתקוף פוליטית את השרה, זה לא ראוי, אני כאן מייצג את משרד הבריאות".

פרופ' גמזו הוסיף ש"לא ייתכן שאני כמנכ"ל משרד הבריאות כשביקשתי להתעדכן במה שקורה בהדסה זרקו אותי מכל המדרגות, אמרו לי אנחנו פרטיים, ועכשיו משיתים על המדינה את כל האחריות, הם רוצים שר"פ, הם רוצים להיות פרטיים, הם לא רוצים את הממונה על השכר בתוך תלוש המשכורת שלהם וזה מה שקורה. הפתרון של הדסה הוא מעורבות יותר גדולה שלנו, של המדינה, אבל הנהלת בית החולים הגיעה למצב שבו אין ברירה, אנחנו לא ממהרים ללכת להקפאת הליכים אבל כרגע אין ברירה"

ח"כ יחימוביץ' שאלה את פרופ' גמזו אם לדעתו יש מקום להלאים את בית החולים וגמזו השיב לה שכן "בתי חולים ממשלתיים מתנהלים טוב יותר וביעילות רבה יותר" אמר גמזו.

בסופו של דבר, מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן הודיע העובדים שמשתכרים פחות מ 10,000 שקל בחודש יקבלו את מלוא שכרם ולא יהיו חלק מהקיצוצים שבמסגרת הקפאת ההליכים.

מחוץ לכנסת מפגינים כעת יותר מ-1,000 עובדי הדסה בהם אחיות ועובדי מנהל ומשק.

המפגינים זועמים על פרסום נתוני השכר שלהם בתקשורת, בעקבות הגשת הבקשה להפסקת הליכים של הנהלת בית החולים . לדברי הנואמים בהפגנה, עובדי המנהל והמשק  והאחיות אינם אלה שמרוויחים את סכומי העתק הללו  ואסור לפגוע במשכורותיהם בטענה ש"חגיגות שכר" הן שהביאו למצב בהדסה". העובדים הניפו שלטים שעליהם נכתב "יש אנשים מאחורי המספרים"  ו – "לפטר עובדי מנהל ומשק זה לחתוך בבשר החי".

"חותכים בבשר החי", עובדי הדסה מפגינים מול הכנסת, היום (צילום: כרמית ראובן)
"חותכים בבשר החי", עובדי הדסה מפגינים מול הכנסת, היום (צילום: כרמית ראובן)

בבתי חולים ברחבי הארץ קיימו אתמול שביתת הזדהות למשך שעתיים עם עובדי הדסה. היום יעבדו בתי החולים הללו כרגיל, אך מחר (ג') צפויים הרופאים לשבות שוב בין 10:00 ל-12:00 כדי להביע סולידריות עם חבריהם השובתים בירושלים.

גם וועדי רופאים בבתי חולים אחרים הביעו הזדהות עם מאבק העובדים "מדובר ביריית הפתיחה של משרד האוצר נגד הרופאים והיא יכולה להגיע מהר מאוד גם אלינו ולבתי חולים אחרים", הזהיר ראש ועד הרופאים בשיבא, ד"ר ג'קי אור.

יו"ר ועד האחיות, אילנה כהן, אמרה על הבמה: "אם אין שכר, אין עבודה. אני רואה את מי מביאים לבית המשפט, אותנו האנשים שעובדים יום יום מסתבר שרוצים לפגוע לנו גם בפנסיה. אני לא יודעת אם יפרישו לנו את מה שמגיע לנו. לא העובדים הם שקבעו וקיבלו את ההחלטות".

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top