מנהלי חדרי מיון לסמאללה: צריכים פרמדיקים

על המחסור בכח אדם רפואי אנחנו לא מפסיקים לשמוע, זאת הסיבה לעומסים הגדולים בבתי החולים, זאת במידה רבה הסיבה לאלימות הגואה שם. אז למה עד היום לא הוכנסו פרמדיקים לחדרי המיון כדי שיסייעו בפעולות רפואיות? הרי יש להם את הניסיון הקליני לצורך כך. מנהלי חדרי מיון גדולים אומרים ל'סמאללה' – "הם בהחלט נחוצים ויהיו יעילים בחדר המיון". ומה עם משרד הבריאות? עדיין ממתינים ליישום המלצות וועדת 'עוזר רופא', גם אנחנו. כתבה שלישית בסדרה

אחרי טענות הפרמדיקים על אי-ההכרה בהם כמקצוע רפואי, ואחרי המכתב שהציג מציאות עגומה של סחבת בתהליכי החקיקה שאמורים להסדיר את הנושא, מגיעים עכשיו גם מנהלי חדרי המיון ואומרים ל'סמאללה' – חייבים להשתמש בכח האדם הזה בחדרי המיון העמוסים.

אחת הבעיות הגדולות של מערכת הבריאות היא המחסור המחריף בכח אדם רפואי. מספר הרופאים לעומת מספר הנפשות באוכלוסייה הוא לא פרופורציונלי בכל קנה מידה ובעשור הקרוב, המחסור צפוי להחריף אף יותר כאשר גל הרופאים שהגיע מברית המועצות לשעבר בעלייה הגדולה של שנות ה-90, ייצא לפנסיה ויותיר את המחלקות ריקות מרופאים.

גם מבחינת מספר האחיות ביחס לאוכלוסייה, ישראל ממוקמת בתחתית טבלת מדינות ה-OECD, ורק מקסיקו נמצאת שם כדי "לבלום את נפילתה" למקום האחרון בטבלה.

חדר מיון, אילוסטרציה (צילום: כרמית ראובן)
חדר מיון, אילוסטרציה (צילום: כרמית ראובן)

המחסור בידיים עובדות במערכת הבריאות מורגש היטב. הוא מורגש בעלייה במקרי האלימות כנגד רופאים, הוא מורגש בתביעות רבות על רשלנות רפואית,  וכמובן בתורים הארוכים. אם לא די בכך, הרי שבתי החולים במדינת ישראל הם מהעמוסים בעולם והם עומדים על תפוסה ממוצעת של יותר מ-100% במשך כל ימות השנה.

הכשרתם של רופאים ואחיות דורשת זמן רב מידי ובמצב כזה נדרשים צעדים יצירתיים, שיספקו מענה עכשיו, ולא בעוד שנים.

במשרד הבריאות יודעים כיצד לנהוג במצבים שדורשים יצירתיות – להסתכל כיצד נוהגות מדינות העולם המערבי ולהקים וועדה שתבחן את הנושא לעומק במשך לפחות שנה ואז תגיש את המלצותיה אחר כבוד לשר הבריאות, וזה בהתאמה, ימרח את הזמן זמן רב עד אשר יחליט לקבל את ההמלצות בדיוק בתזמון פוליטי שיכול להועיל לו, לא דקה לפני.

כך, לכאורה כמובן, נולדה לה וועדת עוזר רופא, שנדרשה לבחון את האפשרות של הכנסת בעלי מקצוע נוספים לבתי החולים על מנת להתמודד עם עומס העבודה שם. הוועדה הגישה את המלצותיה כבר בשנה שעברה וקבעה שפרמדיקים, הם בעלי כישורים מתאימים לשמש עוזרי רופא בחדרי המיון ובמחלקות לרפואה דחופה, תחת פיקוח רפואי. כעת כולם ממתינים ליישום ההמלצות, או לתחילתה של תקופת פיילוט (ניסיון) לפחות.

מנהלי חדרי המיון הגדולים והעמוסים בארץ כבר לא יכולים לחכות, הם כבר מזמן עובדים מול פרמדיקים בנקודות ההשקה של רפואת החירום ולפי הדברים שהם אומרים ל'סמאללה' יש צורך בפרמדיקים בחדרי המיון ויפה שעה אחת קודם.

 

אתם פרמדיקים? אם יש לכם סיפורים אישיים על האופן שבו הסחבת בהסדרת המקצוע פוגעת בכולנו – פנו ללחצן המצוקה של סמאללה

 

לחבר לרופאים עוד זוג ידיים

מנהל חדר המיון העמוס במדינה, בבית החולים סורוקה בבאר שבע, ד"ר כרמי ברטל, אומר ל'סמאללה' "אני לא חושב, אני בטוח שאפשר להשתמש בפרמדיקים בחדר המיון"

באיזה אופן למשל?

20_1_~1 "יש שני רבדים שבהם אפשר לעשות את זה, אחד זה לטווח הארוך ואחד לטווח המיידי". מסביר ד"ר ברטל

"ברובד המיידי – ואני מדבר על פרמדיקים בכלל אבל הייתי גם מפריד לצורך הדיון את הקבוצה של הפרמדיקים עם תואר ראשון ברפואת חירום, שהם בעלי הכשרה הרבה יותר רחבה- הפרמדיקים יכולים לשמש כעוזר רופא בהדרכה ובפיקוח עם הכשרה מאוד קצרה, כדי לעזור לרופאים בחדר המיון".

הם בוודאי שלא מהווים תחליף לרופא אבל הם יכולים לסייע, במיוחד לנוכח הפער שקיים כיום בין כמות הרופאים בפועל לכמות הרופאים הנדרשת, פער שצריך כ-15-20 שנה כדי לסגור אותו.

אין ספק שאם אנחנו מסתכלים לטווח יותר ארוך, אם אנחנו נאפשר לפרמדיקים האלה להרחיב את ההכשרה שלהם ולעשות גם תואר שני ולהיות מה שנקרא Physician assistant  (עוזר רופא),  יוצר בעצם איזושהי פונקציה קלינית נוספת שיכולה להיות עוזר רופא ברמה יותר גבוהה ברמה כמעט כמו של רופא מתמחה מתחיל, שהוא גם עובד תחת פיקוח, אבל הא יודע לתת כבר פתרונות באופן עצמאי לאחוז מכובד מהבעיות השכיחות. הבעיה היא ש Physician assistant , מה שקיים בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה ועוד מדינות רבות בעולם, זה מושג שלא קיים בטרמינולוגיה הישראלית.

מדברים עליו כבר שנים אבל בגלל בעיות פוליטיות, זה לא יוצא לפועל.  בשביל זה צריך להכשיר את האקדמיה, צריך אישור של המועצה המדעית בהסתדרות הרפואית, כלומר יש פה תהליכים שלא יקרו בשנים הקרובות.

לפחות ברמה המידית, אני אומר  בואו נתחיל מהשנים הקרובות, כרגע לפרמדיקים אין דריסת רגל בבית החולים ויש להם הרבה מה לתרום בבתי החולים, אני טוען שלא רק בבתי החולים, אלא גם בקהילה".

איך הם יכולים לעזור בקהילה?

"יש מקומות רבים שהם יכולים להיכנס ולעזור גם בטיפול בתוך הקהילה, הם יכולים להיכנס בתוך הפערים שיש בעקבות המחסור הן ברופאים והן באחיות. למשל לתת סיוע בבתי אבות, למשל לטפל במצבים דחופים אבל לא דחופים מאוד, ולמנוע מחולים להגיע לחדרי המיון סתם או לתת טיפולים  שפעם אי-אפשר היה לתת אותם בבית והיום זה אפשרי, אפשר ככה לשפר את הטיפול בבית ולהפחית את העומס בבתי החולים, אבל זה נושא הקהילה אני פחות מופקד עליו אבל אין לי ספק שזה היה יכול לשפר את העבודה אצלינו בחדר המיון".

ומה לגבי האחיות, זה לא להיכנס קצת לנעליים שלהן?

"אני כרגע בעמדת מיעוט בנושא הזה, אבל יש רופאים שחושבים שהפרמדיקים יכולים לעזור גם ממש במקום אחיות במצבים מסוימים, למשל בצוותי החייאה  בבתי החולים הם יכולים לתפקד ברמה יותר גבוהה משל צוותי הסיעוד, כי זה התחום שלהם זאת המומחיות שלהם".

למה אתה בעמדת מיעוט?

"כי אני חושב שהפרמדיקים הם לא תחליף לאחות , אבל מצד שני, יש תחומים מסוימים שהם יכולים לעשות טוב ואפילו טוב מאוד, אבל בואי נאמר שוועדי האחיות מאוד לא רוצים לשמוע על הדברים האלה, אני חושב שלפחות כרגע צריך להתחיל לאט לאט, לפחות לתת להם להיכנס לבית החולים כעוזר רופא. וועדת עוזר רופא כבר סיימה, הגישה את המלצותיה ועכשיו רק צריך לצאת עם זה".

כמה זה יכול לעזור לך לדעתך?

"עוזר רופא זה לא תחליף אבל במצב שיש כרגע, זה בהחלט יכול לעזור. הם לא תחליף לרופא אבל זה כאילו שמוסיפים לך עוד ידיים לגוף".

מלחמת מקצועות

פרופ' פיני הלפרין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ביה"ח איכילוב בתל אביב (צילום: יח"צ איכילוב)
פרופ' פיני הלפרין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ביה"ח איכילוב בתל אביב (צילום: יח"צ איכילוב)

פרופ' פיני הלפרין, מנהל חדר המיון בבית החולים איכילוב בתל אביב עונה גם הוא לשאלת 'סמאללה'.

"לא שצריך פרמדיקים, אבל כדאי אילו היו לנו יותר רופאים ואחיות לא היה צורך במקצוע המיוחד שלהם", הוא מסביר.

"נושא שילוב פרמדיקים במרכז לרפואה דחופה הינו בפעילות נמרצת כבר זמן מה. מנכ"ל משרד הבריאות מינה וועדה שתמליץ על שילוב פרמדיקים ואחרים כ"עוזרי רופא" בארבעה מקצועות ברפואה: פתולוגיה,  כירורגיה, רפואה דחופה והרדמה. אני כתבתי המלצה לנהלי שילוב פרמדיקים במרכז לרפואה דחופה והיא התקבלה על דעת הועדה אבל בינתיים מתפתחת התנגדות של האחיות הראשיות של בתי החולים, בטוענות שהתפקיד החדש בעצם נוגס בעבודת האחות וצריך פשוט להוסיף אחיות למרכז לרפואה דחופה. לא ברור לאן זה יתפתח,  לאור המלחמה הפרופסיונאלית שהתחילה עכשיו. אגב, הרופאים הסכימו, למרות התנגדות קודמת ארוכת-שנים".

ד"ר אריה אייזנמן, מנהל חדר המיון בביה"ח גליל מערבי בנהריה, מחכה בקוצר רוח להכנסת של הפרמדיקים לבתי החולים.

"אני תומך נלהב של הרעיון להכניס פרמדיקים למרכזים לרפואה דחופה בתפקיד עוזר רופא מזה שנים רבות ולמיטב ידיעתי, אני אחד מחלוצי הרעיון בארץ" אומר ד"ר אייזנמן ומוסיף "בכל הנוגע לרפואה דחופה, לפרמדיקים חש את הרקע, המיומנות, הידע והנכונות המתאימים ביותר לעבודה במרכז לרפואה דחופה. בניגוד לאחיות שהוכשרו לצורת חשיבה סיעודית, הפרמידיקים הוכשרו מלכתחילה לעבוד בחשיבה רפואית, מה שתורם להבנה ולזהות מטרות בעבודה עם הרופא.

ד"ר אריה אייזנמן, מנהל חדר המיון בביה"ח גליל מערבי (צילום: רוני אלברט, ביה"ח נהריה)
ד"ר אריה אייזנמן, מנהל חדר המיון בביה"ח גליל מערבי (צילום: רוני אלברט, ביה"ח נהריה)

לצערי, בבתי החולים המעסיקים כבר פרמדיקים בחדרי המיון, עבודתם היא סיעודית או טכנית בעיקרה, כח עזר, או "לוקחי דמים", שזה ניצול לרעה של כישוריהם".

ד"ר אייזנמן מדבר מניסיון "בבית החולים שלנו, בדקנו את עבודת הפרמדיקים כעוזרי רופא בחדר המיון בעת שנשלחו אלינו להתנסות במסגרת קורס פרמדיקים.

המשימות שנתנו להם היו: בדיקה והערכה ראשונית של חולים, טריאז', בדיקה גופנית, הצגה לרופא בכיר, הכנסת הנתונים לרשומה הממוחשבת, תכנון טיפול לפי פרוטוקולים קבועים מראש. כל הפרמדיקים עמדו במשימות בהצלחה".

"בדקנו גם את תפקוד החניכים הפרמדיקים מול סטודנטים ל"עוזרי רופא" (Physician Assistants) מארצות הברית שהשתלמו אצלנו ומול פרמדיקים שהם היום סטודנטים לרפואה ולא נמצא כל פער בין הקבוצות".

עוד הוא אומר "כידוע בפריפריה קיימת מצוקת רופאים קשה. לדעתי הפרמדיקים, כעוזרי רופא, יוכלו להקל במידה רבה. למשל: בכל מקום בו אמורים לתפקד מספר רופאים כצוות אפשר להציב מספר פרמדיקים עם רופא אחד או שניים  שיתרכזו במשימות החשובות, פיקוח והנחייה בלבד. כך ירוויחו גם הרופאים וגם הפרמדיקים מניצול נכון של כישוריהם".

 גם ד"ר דגן שוורץ, רופא בכיר בבית החולים בילינסון בפתח תקווה ולשעבר מנהל חדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה שותף לתחושות הללו ואומר "אני בהחלט חושב שלאחר הכשרה מתאימה נוספת, ניתן וכדאי לשלב פראמדיקים אקדמאיים במחלקות לרפואה דחופה ".

הרופאים בחדרי המיון כאמור ממתינים לתוספת כח האדם הגלומה בפרמדיקים ובימים הקרובים ייתכן שזה אכן יקרה, אבל בשביל להפוך את זה לקבוע בחוק יש עוד דרך ארוכה ומלחמות ההתשה בדרך עשויות להתיש את הפרמדיקים שכבר עכשיו מצביעים ברגלים ועוזבים את המקצוע באחוזים גבוהים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

באשר לפרמדיקים :

"משרד הבריאות נמצא בשלב מתקדם של הסדרת מעמד הפרמדיק בחקיקה. הצעת החוק גובשה על ידי המשרד בתיאום עם משרד המשפטים כאשר על פי החלטת המשרד מעמד  הפרמדיק יוסדר בחוק נפרד ועצמאי ולא במסגרת פקודת הרופאים כפי שנקבע בעבר. הצעת החוק במתכונתה החדשה תופץ  כתזכיר חוק בימים הקרובים.

משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בפיתוח וקידום מעמדם של הפרמדיקים בישראל, לא רק בהסדרה בחקיקה ראשית כפי שמתבצע בימים אלה, אלא גם בהרחבת הסמכויות המקצועיות שלהם וזאת בין היתר, באמצעות נוהל שהוציא המשרד המאפשר לפרמדיק להכריז על מוות בלא נוכחות רופא, ולאחרונה גם במסגרת המלצות הועדה לעוזר רופא אשר בהתאם להמלצותיה יוכלו פרמדיקים לפעול במסגרות נרחבות  יותר מכפי הקיים כיום. כאשר  פעילות הפרמדיקים נכון להיום  מתבצעת בעיקרה במסגרת מערך רפואת החירום הטרום אשפוזית".

 באשר לעוזר רופא:

"ועדת עוזר רופא המליצה על יצירת תפקידים של עוזר רופא בתחומים של פתולוגיה, הרדמה ורפואה דחופה. מדובר בתפקידים שיתבססו על מקצועות בריאות קיימים ולא על יצירת מקצועות חדשים.

בפתולוגיה עוזרי הרופא מיועדים להיות עובדי מעבדה או בוגרי תכניות MD בחו"ל שלא עברו את הבחינה הממשלתית. בהרדמה ורפואה דחופה עוזרי הרופא מיועדים להיות פרמדיקים, אחיות או בוגרי תכניות MD בחו"ל שלא עברו את הבחינה הממשלתית. מנגנון האסדרה הוא ע"י מתן הרשאה לפעולות חריגות.

לצורך זה הוגשו לוועדה לפעולות חריגות, שהיא ועדה מייעצת למנכ"ל משרד הבריאות, בקשות מפורטות ב-3 התחומים הנ"ל. כפי שכבר פורסם בתקשורת, הוועדה כבר העבירה את המלצותיה בנושא פעולות חריגות בפתולוגיה למנכ"ל משרד הבריאות.

בתחומים של הרדמה ורפואה דחופה הוועדה לפעולות חריגות צפויה להשלים את דיוניה בשבועות הקרובים ובהתאם להעביר את המלצתה למנכ"ל משרד הבריאות".

תגובת יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן: 

"מי שרוצה להיות אחות שיתכבד וילמד סיעוד, פרמדיק זה פרמדיק ואחות זה אחות, אי אפשר להחליף ביניהם. ההכשרה של האחיות היא מורכבת ועבודתן מורכבת בהתאם ואיננה מותאמת להכשרת הפרמדיקים"

Share This:

17 thoughts on “מנהלי חדרי מיון לסמאללה: צריכים פרמדיקים

 1. גב'אילנה כהן הנכבדה את כל כך צודקת! אחות זה אחות ופרמדיק זה פרמדיק. אחות שתמשיך ליבוד בסיעוד, לבצע פקודות של רופאים, למדוד חום ולחץ דם ולשים תרופות בצנצנת ופרמדיק יעסוק ברפואת חירום- כי זאת הכשרתו

 2. ובפרס התגובה המיותרת ביותר של היום זוכה – הגברת אילנה כהן!
  חוץ מלקבל סוויטות במלונות כשיש השתלמויות לאחיות, מה בדיוק עוד את עושה?

 3. הנה עוד פרמדיק מנופח, מה אתה יודע על הכשרת האחיות?
  אתה חושב שמה שאתה רואה זה מה שמשקף? אם כן אז שים משקפיים

  1. ההכשרה של האחיות ידועה לכל פרמדיק שלמד במקביל אליהם באוניברסיטה.
   ומה לעשות אתם בגישה של ללמוד מקסימום ולבצע מינימום, חינכו אתכם לראש קטן. תשאל את עצמך כמה אחיות לוקחות דמים? כמה אחיות ידעו לעבוד ללא רופא שאגב אני מכיר כמה שאכן עונים על ההגדרה הזאת והם מקצוענים ואלופים אבל הם מעטים. הרי ברור לנו הפחד שלכם הוא מוצדק בהחלט, אבל ההתנגדות לא מקצועית ובטח לא לטובת החולה.

   1. הדוגמא שלך לגבי לקיחת הדמים מצחיקה אותי, כי אחיות כן לוקחות דמים בקהילה, בהמטולוגיה, במיון ילדים ובהרבה מחלקות.
    הסיבה שהאחיות לא לוקחות דמים בהרבה מחלקות נוספות נובעת בגלל משחקי כוח, לעיתים של האחיות ולעיתים של הרופאים, הפעולה הזאת פשוטה ואחיות כן מבצעות אותה הבעיה היא נטו מנהלתית.
    האחיות שאתה מכיר עובדות בבתי חולים, וגם פה יש הרבה פוליטיקה, בפועל רואים הרבה פעמים שרופאים מתייעצים עם אחיות, שאחיות עוצרות רופאים ממתן שגוי של תרופה או של טיפול לקוי, זה נובע מידע ויוזמה, ואם לא נתקלת בזה אז כנראה לא היית מספיק זמן במחלקה.
    אתה לא יודע כלום על הכשרת האחיות, זה שהייתם בכמה שיעורים משותפים בתחילת הלימודים והחלפת מבטים וחיוך בהפסקה לא אומר כלום.
    אתה בא ומערר על שיטה קיימת ועובדת כבר עשרות שנים בהצלחה, ללא שום נתון ללא שום סטטיסטיקה.
    אני מבין שאתה מחפש לעצמך עבודה קלה יותר בבית חולים מאשר בשטח, אז אתה מנסה לכרסם בתפקידים קיימים ומבוססים שכבר הוכיחו את עצמם

    1. הגישה המזלזלת שלעיתים מתקבלת מפרמדיקים אינה במקומה. אחים ואחיות הם אחד הצירים החשובים ביותר בטיפול בחולה. הייתי מעדיף שפרמדיקים לא יתייחסו כך לצוות הסיעוד. פרמדיקים אינם עליונים על אחים ואחיות כשם שאחים ואחיות אינם עליונים על פרמדיקים. מדובר על מקצועות שונים עם חפיפה תפקודית מסוימת ביניהם. כל ההתנגחות והמלחמה על יוקרה וכבוד מיותרת וילדותית.

     נוסף על כך (ולא פחות חשוב מכך) להגישה המתגוננת של צוות הסיעוד, שחוששת שפרמדיקים ייקחו את תפקידם בבתי חולים גם היא אינה במקומה. יש להכניס פרמדיקים לבתי חולים כדי להקל על העומס ע"י שילוב כוח אדם מקצועי ואיכותי בצוות המטפל.

 4. פאראמדיק ואחות הם תפקידים שונים ועיסוקים שונים. אל לנו להשוות. שילוב פאראמדיקים בבתי חולים יכול לתת מענה טוב בחדרי מיון ובחדרי ניתוח למצוקת כח האדם.
  וגברת אילנה כהן מודאגת, לא ברור לי למה?

 5. אני מאוד מעריך אחים ואחיות.
  אני חושב שהם עמוד השדרה של הטיפול הרפואי.
  במיוחד אני אוהב את ההאחים והאחיות של המלר"דים.

  מה שלא ברור לי, זה התייחסות של אילנה כהן. מה פשר הגישה ההסתדרותית הזו??? כמו יו"ר ועד העובדים של הנמל!
  התקבל אצלי הרושם שזה מונע משיקולים לא ענייניים.

 6. ההתנגדות של האחיות היא רק מאבק מטופש. תשאל כל רופא בעולם מי עדיף שיהיה בצוות החייאה של בית החולים – וכולם יצעקו פאראמדיק. אז למה פאראמדיק לא עושה זאת? פוליטיקה ומאבקי כח על חשבון החולים – כל השאר שקרים!

 7. אחים/ות היום, עם הכשרה רחבה של 4 שנים ומעלה – יכולים לשמש בתפקידי הרדמה, ועוזרי רופא בחדרי המלר"דים. לא צריך פרמדיקים !!
  הגיע הזמן להתחיל להכשיר כוח אדם לסיעוד בסיסי בבתי החולים (מה שנקרא – מטפלים סיעודיים), ולשחרר את האחים/ות לעבודה הנחוצה באמת.
  ואת הפארמדיקים להשאיר בניידות מד"א !!
  לאח/ות יש היום הכשרה מקיפה לביצוע וסיוע בהחייאות, הנשמות, ושאר מצבים מצילי חיים. רק תנו להם את השטח לעשות זאת !!
  צריך לבצע רה-אורגניזציה מחודשת והגדרת תפקיד שיתאים לאחים/ות נוכחיים – אקדמאים. משכילים. שואפים לעסוק ביותר מעבודה סיעודית.
  וכן -הגיע הזמן שאחים/ות יפסיקו להתחמק מנטילת דמים, החדרת עירויים וכדומה. לאלץ אותם לבצע זאת כחלק מהתפקיד. אבל ליטול מהם כל תפקידי מלונאות וחדרנות. ולהעסיק במקום זאת מטפלים סיעודיים.
  כך זה קיים גם בארה"ב.

 8. לא צריך פרמדיקים בבתי החולים. תפקידם הוא בניידות. בבתי החולים צריך לאפשר לאחים ואחיות לעשות יותר. הגיע הזמן שהר"י יפסיקו לפחד מהעברת סמכויות לאחיות. ואילנה כהן תפסיק לפחד מנטילת עוד סמכויות. בארצות הברית יש אחיות מרדימות שעברו הכשרה לכך. התוצאות מעולות.
  להעביר לאחעות סמכויות רחבטת ולהתחיל להעסיק מטפלים סיעודיים לטיפול סיעודי בסיסי בחולים.

  1. פרמדיקים עוסקים ברפואת חירום, ורפואת חירום מיושמת בשדה.
   רופאים עוסקים ברפואה, ורפואה מיושמת (במקרה זה) במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים.
   אחים עוסקים בסיעוד, וסיעוד מיושם (במקרה זה) במחלקה לרפואה דחופה בבית החולים.

   פרמדיקים אמורים להימצא בשדה בלבד, ולא אמורה להיות להם שום דריסת רגל בבתי חולים (למעט בזמן הבאת מטופלים), ולהפך. פרמדיק שעובד כ"עוזר רופא" בבית חולים משול לפיזיותרפיסט שעובד כמעסה.

   ולפרמדיקים האפסים שהגיבו מעליי: בדברי ההבל שכתבתם אתם מבזים את המקצוע שלכם. אתם אפילו לא מתחילים להבין את המהות התחום המדעי אליו אתם משתייכים, וכל שכן אינכם מבינים את המהות של תחום הסיעוד. אני פרמדיק ואני מצדיק לאחים ולאחיות היקרים והמקצועיים, שאתם אני נפגש מדי יום. אל תתנו לאף פרמדיק (ולאף רופא, אגב) לבזות אתכם או לזלזל במעמדכם. אתם לא כפופים לאף אחד ולא נחותים לאף אחד!

 9. הנה עברו להן עוד שנתיים, ואיפה אנחנו דורכים, באותו המקום…
  כנראה שאין מי שבאמת מוכן לעשות שום דבר בעניין מלבד לדבר/לכתוב שטויות, חבל !

 10. מדוע אתם מצנזרים תגובות ללא כל הצדקה?
  אתם לא מכבדים את הגולשים שלכם.
  איבדתם גולש נאמן. חבל.

  1. ערן היקר, אני לא מצנזרת גולשים – אני פשוט לא מפעילה את האתר כבר תקופה ארוכה לצערי
   מקווה לחזור לעשות את זה בקרוב.
   כרמית

   1. כרמית,
    קבלי את התנצלותי הכנה! התגובה שלי פורסמה, אך קודם לכן היא משום מה לא הופיעה אצלי. בהצלחה בהפעלת האתר ובכלל.

כתיבת תגובה

Top